Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal időszakonként adatokat közöl a romániai ingatlanpiacról. A statisztikában az ingatlan gyűjtőnév alatt tömbházlakások, lakóházak és telkek, földterületek értendők, de a jelentések olykor külön-külön is érintik, taglalják ezeket.
Kovászna megyében január elejétől október végéig 3122 ingatlan-adásvételi szerződést kötöttek, ez 13,3 százalékkal kevesebb a tavalyi év első tíz hónapjához viszonyítva (3536) – ennél kevesebb eladást, illetve vásárlást idén csak a dél-romániai Olt és Teleorman megyékben vettek nyilvántartásba. Háromszéken októberben 464 tranzakciót jegyeztek, egy évvel korábban 314-et.
A táblázat élén Bukarest főváros, valamint Ilfov, Brassó, Kolozs, Temes, Konstanca, Iasi megyék állnak. Az ingatlanpiac pangása és visszaesése országos jelenség, Bukarestben például idén október végéig több mint 88 ezer ingatlan-vásárlási szerződést kötöttek, tavaly szintén tíz hónap alatt a számuk meghaladta a 116 ezret. Országos viszonylatban a régi építésű lakások ára 7, az újaké 9 százalékkal emelkedett, miközben a lakásbérek 12 százalékkal ugrottak meg.
A vizsgált időszakban Háromszéken a legkeresettebbek a hozzávetőleg 50 négyzetméteres, 2 szobás tömbházlakások és garzonok. Ezek árai Sepsiszentgyörgyön 38 és 50 ezer euró között mozognak – attól függően, hogy az ingatlan a kevésbé közkedvelt Csíki negyedben vagy éppen a központban található, de például a Fortuna Parkban már majdnem 84 ezer eurót kell leperkálni egy 60 négyzetméteres lakrészért – igaz, teljesen be van bútorozva, felszerelve, és egy saját parkolóhely is jár hozzá, ami egyre inkább kinccsé kezd válni a túlzsúfolt romániai városokban.
Az egyik ingatlanügynökség szakértője a lakóházak, tömbházlakások és telekvásárlások pangását, enyhe visszaesését azzal is magyarázza, hogy Ukrajnában második éve dúl a háború, ennek hatására a romániaiak óvatosabbak vagy tanácstalanok, a szokásosnál nehezebben döntenek ingatlanvásárlásról. Ezt a fajta rossz hangulatot az októberben kirobbant közel-keleti fegyveres konfliktus is mélyíti. A fentiek dacára, idén október végéig Háromszéken 1028 jelzáloghitelre kötöttek szerződést, míg tavaly tíz hónap alatt 897-et tett ki az effajta kölcsönigénylések száma.
Egy másik magyarázat szerint az ingatlanpiaci pangás arra vezethető vissza, hogy Romániában a reális értékükhöz képest jóval többért kínálnak például egy lakást; legalábbis az egyik országos felmérésbe bevont szakértők közel 73 százalékának ez a véleménye, főként a nagyvárosokra vonatkozólag. Ugyanezen elemzés egyik végkövetkeztetése az, hogy a fentiekből adódóan a következő 12 hónap folyamán az ingatlanárak csökkenése várható, különösen a régebbi építésű lakások esetében.
Fotó: Haáz Vince