Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Rámutattak, hogy a vizsgált időszakban a nettó átlagbér nominális értéken 146 százalékkal, reálértéken számolva 73 százalékkal emelkedett. 2020-ban egy háztartás tagjainak a jövedelmei az uniós átlag mintegy 34-35 százalékát érték el euróban kifejezve, vásárlóerő-paritáson számolva ez kétharmad körüli arányt jelent.
Tavaly a nettó átlagkereset 3217 lej volt. A nagyrégiók közül a nettó átlagkereset Bukarest-Ilfov régióban a legmagasabb, ezt követi Erdély, Havasalföld és Moldva.
A magyarországi nettó átlagbérhez képest nagymértékben apadt a lemaradás, euróban kifejezve a magyar átlagbér 90 százalékát, vásárlóerő-paritáson a 102 százalékát keresték meg tavaly a romániai gyerektelen, egyedülálló alkalmazottak.
A kétkeresős és kétgyerekes háztartások esetében nagyobb az átlagbér elmaradása, mint az egyedülálló, gyerektelen háztartásoknál, ehhez hozzájárulnak az adózási rendszerek eltérései (például a családi adókedvezmény). A kétkeresős és kétgyerekes háztartások esetében a romániai családok euróban kifejezve a magyarországi átlag 83 százalékát keresték meg tavaly, míg vásárlóerő-paritáson a 95 százalékát.
Az átlagbér-növekedés Erdély minden régiójában magasabb volt az országos átlagnál. Gazdasági ágazatok szerint is hasonló tendencia érvényesült, az erdélyi átlagbér szinte minden területen gyorsabban nőtt, kivételt képez a szállítás és a közigazgatás. A közszférában több mint 1000 lejjel nagyobb az átlagkereset, mint a versenyszférában.
Az alkalmazottak 31 százaléka minimálbérrel volt alkalmazva, Erdélyben ez az arány 32 százalék. Erdély régiói közül a minimálbérrel alkalmazottak aránya Észak-Erdélyben és Székelyföldön a legmagasabb.
2020-ban a járvány hatására Románia és Erdély minden régiójában visszaesett az alkalmazottak átlagos létszáma. Tavaly országosan a szálloda és vendéglátás ágazatában, Erdélyben a könnyűiparban csökkent a legnagyobb mértékben az alkalmazottak átlagos létszáma az előző évhez viszonyítva.
(MTI)