Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Adókedvezmény biztonságos vezetésért

Adókedvezmény biztonságos vezetésért Gazdaság

Romániában közel 2000-en halnak meg és 10.000-en sérülnek meg súlyosan közúti balesetekben, derül ki az Európai Bizottság adataiból, amely szerint egymillió lakosra számolva a legtöbben nálunk vesztették életüket közlekedési balesetben.

Hirdetés
Hirdetés

Az autópályák hiányában a zsúfolt közutakon sietők és szabálytalankodók fokozzák a balesetveszélyt. A hazai közutakon alapvetés, hogy a sofőrnek úgy kell vezetnie, hogy képes legyen megelőzni váratlan helyzetből – emberi tényezőből, rossz útviszonyokból vagy nem megfelelő időjárásból – adódó balesetet. Erre lehet megoldás a defenzív vezetés technikája, ami úgy előzi meg a baleseteket, hogy a sofőr kellő távolságot tart a forgalomban lévőktől, mások számára egyértelműen manőverez, nem akadályozza mások mozgását, azaz felveszi a forgalom ritmusát, türelmesen vezet, felkészül a váratlan helyzetekre, és mindig megfelelően tartalékol, vagyis ügyel arra, hogy az adott szituációhoz képest több hely, idő és erő álljon rendelkezésére.

A nemrégiben életbe lépett 2022/20-as számú törvény a defenzív vezetés elsajátítását ösztönzi azáltal, hogy egy ilyen tanfolyam költsége leírható az adóból. Az új törvény alapján ha a sofőr a saját költségén végzi el a defenzív vezetési tanfolyamot, a személyi jövedelmi adójából írhatja le az összeget, ha pedig a munkaadója fizeti a képzést, akkor a cég profit- vagy mikroadójából lehet leszámolni a költséget. Ezen túl a 18 és 26 év közötti fiatalok is elvégezhetik a képzést, és a szülők jövedelmi adójából írják le a tanfolyam árát, ha a fiatalnak nincs munkahelye és még tanul. Bár az erre vonatkozó törvény január végén megjelent a Hivatalos Közlönyben, a gyakorlatba ültetéséhez a szállítási minisztériumnak kell még kidolgozza az alkalmazási módszertant, ami remélhetően hamarosan megjelenik.

A sofőriskolák a vizsgára készítenek fel, jogosítvány megszerzéséhez szükséges alapot tanítják meg, és nincs idő megtanítani a vezetés csínját-bínját, állapította meg Dobra Csaba. A sepsiszentgyörgyi Doma Drive autósiskola tulajdonosa szerint egy tanulóvezető a vizsga előtt általában 15 alkalommal találkozik az oktatójával, és átlag 300 kilométert vezet. Ennyi idő alatt csak az alapokat és a vizsga útvonalát lehet megtanítani, hogy megszerezhesse a jogosítványt, állapította meg Dobra Csaba. A sepsiszentgyörgyi szakember szerint a sofőriskolákat az alapján rangsorolják, hogy a tanulóik milyen arányban szereznek jogosítványt első próbálkozásra, ezért az oktatók az elmélet elsajátítására és a gyakorlati vizsga követelményeinek megtanítására összpontosítanak.

Jelenleg mindenki a jogosítvány megszerzése után tanul meg jól-rosszul vezetni ezért rendkívül fontos lenne a defenzív vezetési tanfolyam elérhetővé tétele és állami támogatása. Dobra Csaba szerint még az a kérdés, hogy hány sofőr tartja ezt valóban hasznosnak és hányan lesznek akik elutasítják, mert meggyőződésük, hogy jól vezetnek, és nincs mit megtanuljanak. Itthon is van pálya, ahol begyakorolható például, milyen nedves úton fékezni és egy akadályt kikerülni, másrészt megtanulni a motorbiciklizés alaptételét, hogy a jármű oda megy, ahová a vezető néz, tehát fontos, hogy a sofőr ne az elejébe kerülő akadályt nézze, hanem a menekülő útvonalat, illetve elsajátítani a helyes kanyarodás és vészfékezés technikáját.

Rico Racoviță, a Kovászna Megyei Gépjármű-bejegyzési és Jogosítvány-kibocsátó Hivatal vezetője szerint az lenne fontos, hogy a sofőrökben tudatosuljon, hogy szükségük van további tanulásra, és éljenek az adóból leírható képzés lehetőségével. Tapasztalata szerint eddig főként a motorkerékpárosok végeztek ilyen tanfolyamokat, hiszen ők a forgalom legsérülékenyebb szereplői. Az adókedvezmény például arra ösztönözheti a szülőket, hogy a jogosítványt szerző gyerekükkel egy defenzív vezetői tanfolyamot is elvégeztessenek, így nagyobb biztonságban tudhatják szeretteiket.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás