Tizenötmillió eurós fejlesztés folyamata indul be a Sepsi Ipari Parkban
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi adószakértő szerint az elmúlt év végén csak „tűzoltás” történt, vagyis 3-9 hónappal meghosszabbították a támogató intézkedések érvényességét, most viszont hosszú távú válságkezelésen kellene gondolkodni.
„Kegyetlenül nehéz év volt a tavalyi, hiszen a cégekkel, könyvvitellel és pénzügyekkel kapcsolatos törvényeket 300 alkalommal módosították. 2020-ban szinte minden napra jutott egy törvénymódosítás, amivel a vállalkozóknak és könyvelőknek napra készen kellett lenniük”, mondta Debreczeni László, aki szerint az idéntől is többtucat módosítás lépett életbe, ezek közül a legfontosabbakat ismertette.
Kényszerszabadság és adótartozás átütemezése
Ha egy vállalkozás tevékenysége korlátozva van, idén is élhet a kényszerszabadság intézményével, illetve ez a lehetőség bekerült a munkatörvénykönyvbe is. Emellett legtöbb 2500 lej támogatást kaphatnak azok a cégek, amelyek 16-29 év közötti munkanélkülieket, vagy olyan 50 év feletti személyt alkalmaznak, aki a veszélyhelyzetben veszítette el állását.
Bár december 25-én lejárt az adófizetési kötelezettség felfüggesztése, viszont március 31-ig meghosszabbították a határidőt, amíg az adótartozást felhalmozott cégek kérhetik a tartozásuk átütemezését és részletben való befizetését. Erre azért volt szükség, mert sok cég élt a tavalyi lehetőséggel, nem fizette be adóját, ám nem kérte a tartozásai egy évre szóló átütemezését, és elkezdődtek a végrehajtások.
Május 25-ig kell leadni az adónyilatkozatot
Módosult az adótörvénykönyv, amelyben május 25-ét határozták meg az egységes adónyilatkozat leadásának határidejének. Ez eddig március 15-e volt, de az elmúlt években mindig halasztották, idéntől törvényben rögzítették az új határidőt. Ez azt is jelenti, hogy az adófizetők május 25-ig ajánlhatják fel tavaly befizetett adójuk 3,5 százalékát civil szervezeteknek.
Idén adózni kell a tavaly kapott állami támogatások után. Az egyéni vállalkozóknak (PFA, II, stb.), akik tavaly valamilyen járványügyi támogatást kaptak az államtól, ezt mind fel kell tüntetniük az egységes adónyilatkozatban, és az államtól kapott összeg mintegy 40 százalékát (személyi jövedelemadó, nyugdíj- és egészségbiztosítás) be kell fizetniük az államkasszába. Újdonság idéntől, hogy a távmunkában dolgozó alkalmazottak havi 400 lejes közköltség-hozzájárulást kaphatnak munkaadójuktól, ami után nem kell adót és illetéket fizetni.
Támogatás a vendéglátóiparnak és turizmusnak
A járvány és a korlátozó intézkedések miatt leginkább térdre kényszerült vendéglátó-ipari vállalkozásoknak március 31-ig nem kell befizetniük a speciális adót, emellett a turisztikai ügynökségek, a vendéglátók, szállásadók állami támogatásként megkapják a tavalyi forgalomcsökkenésük 20 százalékát. Debreczeni László példaként említette, hogy ha egy cég 2019-ben évi tízezer lej forgalmat valósított meg és tavaly csak ötezer lejt, akkor a különbözet 20 százalékát, vagyis ezer lejt kaphat idén állami támogatásként. Ezt hamarosan egy online platformon lehet igényelni, és előnye, hogy nem kell elszámolni.
Elszámolható a kasszagép
A hazai cégek március 31-ig kaptak haladékot, míg rácsatlakozhatnak kasszagépeikkel az adóhivatal (ANAF) informatikai rendszerére. Ezt eredetileg január 31-ig kellett volna megtegyék, ám a halasztásra azért is szükség volt, mert az ANAF rendszere sem áll készen a csatlakozások fogadására. Fontos kedvezmény, hogy a tavalyi év utolsó negyedének zárásakor le lehet ütni az adóból a 2018 és 2020 között megvásárolt elektronikus kasszagépek értékét.
Áfa-befizetés feltétellel
Több áfa-ügyi módosítás lépett életbe. Egyrészt az a cég, amely évi 4,5 millió lejnél kevesebb forgalmat valósít meg, csak akkor kell befizesse az államnak az áfát, ha megkapta a kiállított számlája értékét. Az inkasszó szerinti áfa-befizetés eddig a 2,25 millió lejes éves forgalom alatti cégekre volt érvényes.
Másik újdonság, hogy egyszerűsítették az áfa-rendszerből való kilépés lehetőségét. Ezt már nem csak év végén lehet megtenni, hanem a hónap vagy negyedév végén is. Emellett megjelent egy áfa-visszaírási lehetőség is: ha a cég magánszemélyeknek árul vagy szolgáltat, és ők egy éven belül nem fizetik ki a számla ellenértékét, visszakérheti a már befizetett áfát az államtól.
Ötévente kell újraértékelni az ingatlant
A cégek eddig háromévente voltak kötelesek újraértékelni ingatlanjaikat, és az alapján fizetni a helyi ingatlanadót. Ezt a kötelezettséget most öt évre növelték, mondta Debreczeni László, aki szerint még zajlik a vita, hogy azok a cégek, melyeknek idén esedékes a hároméves felértékelés, eltolhatják-e a módosítás értelmében további két évre. A vállalkozók kövessék az erről szóló értelmezést, mert ha mégsem kapnak két év haladékot, március 31-ig újra kell értékeltetniük ingatlanjaikat, hívta fel a figyelmet az adószakértő.
A húgom Angliában dolgozik és a hitelét az én számlámra utalja, amit én továbbítók az ő bankja felé. Lehet ebből problémám?