Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bár ennek a munkamódszernek a hirtelen jött elterjedését a szükségállapot szülte, szerencse volt a szerencsétlen helyzetben, hogy az otthoni munkavégzés (home office) törvényi kereteit két évvel ezelőtt megalkották, így most egyszerűen meg lehetett valósítani – mondta Ördög Lajos. A Kovászna megyei Munkafelügyelőség főfelügyelője szerint az elmúlt hónapokban több ágazatban tértek át az otthoni munkavégzésre, amely eddig inkább nagyvárosokban, a multinacionális cégeknél volt elterjedtebb.
Szerződésbe kell foglalni!
A szükségállapot idején a munkaadó egy belső rendelettel vezethette be az otthoni munkavégzést, ám most szükségessé válik, hogy ezt a munkamódszert a munkaszerződésekben is rögzítsék. Ördög Lajos rámutatott: más-más törvény szabályozza az otthoni munkavégzést és a távmunkát, ezt a két műfajt külön kell választani. Fontos viszont, hogy ha a munkaadó és a munkavállaló megegyeznek az otthoni munkavégzésről vagy a távmunkáról, annak feltételeit rögzíteniük kell a munkaszerződés mellékletében, amit iktatni kell az alkalmazottakat nyilvántartó adatbázisba, a Revisalba. Ördög Lajos szerint a szükségállapot lejárta után ellenőrizhetik az otthoni munkavégzést, ez viszont nem abban áll, hogy az ellenőr otthonában keresi fel a munkavállalót, hanem a céget keresik fel és megvizsgálják, hogy a munkaszerződésben szabályozták-e az otthoni munkavégzést, illetve a munkaadó biztosítja-e az alkalmazottja számára a munkaeszközöket és a munkavédelmi körülményeket.
Előnyök és hátrányok
Az otthoni munkavégzést elsősorban a számítógéppel elvégezhető munkák esetében lehet alkalmazni, így ez a módszer eddig főként az informatikai ágazatban volt elterjedt. A Székelyföldi IT Plusz klaszter elnöke, Bihari Béla rámutatott: gyakorlatilag a digitalizációnak köszönhető, hogy a járvány idején nem állt le az élet, meg lehetett oldani a munkavégzést és az oktatást is. A szükségállapot révén löketet kapott a cégek és hivatalok digitalizációja, csökkent a papíralapú ügyintézés és nőtt az online ügyintézés lehetősége.
Bihari Béla szerint az otthoni munkavégzés előnye, hogy növekszik a munkavállalók önállósága miközben a cég spórol az erőforrásokon és kiadásain. Hátránya, hogy romlik a csapatszellem, csökkenhet az alkalmazottak cég iránti lojalitása. A munkavégző számára hátrány, hogy pontos időbeosztás hiányában nehéz különválasztani a munkaidőt és az én-időt. Előfordulhat, hogy otthonukban a dolgozóknak csökken a magukkal szembeni igényessége, elhanyagolják magukat, nem öltöznek, nem borotválkoznak, nem sminkelnek és mindez a munkában is visszatükröződhet. Az informatikai szakember szerint az otthoni munkavégzésre való átállásban sokat számít a munkaadó és munkavállaló közti együttműködés és bizalom. Ugyanakkor hasznos lehet, ha hatékonyságban, elhasznált erőforrásban számoltak és időgazdálkodási lapokat használtak.