Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Theodor Ichim, aki az eső és az öntözőrendszer hiánya miatt szinte minden termését elvesztette ebben az évben, eredeti módszerrel próbálta felhívni a figyelmet a román gazdák nehéz helyzetére.
Traktorával és talajművelő gépével az egyik száraz mezejére felszántotta a „vizet akarunk” feliratot, és ezt egy drón segítségével lefilmezte.
„Olyan súlyos a szárazság, amilyet a román mezőgazdaság még nem látott, mióta vannak erről feljegyzések, márpedig vannak adataink 80 évvel ezelőttről is” – mondta a gazda.
A Dobrudzsa régiónak, amely magában foglalja a Duna-deltát, ebben az évben négyzetméterenként mintegy 400 liter csapadékvizet kellett volna kapnia.
Tavaly szeptember óta azonban ennek csak a negyede, valamivel több mint 100 liter volt a csapadék.
A másik ok, az öntözőrendszer hiánya. Míg a kommunista rendszere 1989-es bukása előtt Románia öntözőhálózata mintegy 3,2 millió hektárt fedett le, addig az öntözött mezők jelenlegi összessége csak 100 000 és 600 000 hektár között van.
A korábbi rendszer létesítményeit ellopták, a szivattyútelepeket és más épületeket lerombolták, az elektromos vezetékeket lebontották és fémhulladékként értékesítették.
A megye vészhelyzeti igazgatóságának jelentése szerint a régió mezőgazdasági területeinek több mint 85 százalékán elvesztek a növények ebben az évben. A búza, az árpa és a repce tavaly őszi vetési periódusa egyáltalán nem hozott termést ezen a nyáron, míg a kukorica, a napraforgó és a zöldborsó 2020-as tavaszi vetésétől kezdve az egyetlen csekély hozam a napraforgóból származott, és ez is csak a szokásos termés negyede. Valamivel több mint egy tonna hektáronként négy helyett.
(MTI, euronews)
A román gazdaság lezüllesztésének ilyenkor mutatkozik a hatása- többek között-, mert mindent elloptak, ügyeskedők, tolvajok, üzérkedők kezére juttatták a gazdaságot, s most csodálkoznak az eredményen!