Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nem csak a numizmatika (pénzzel és pénztörténettel foglalkozó történeti segédtudomány) hódolóira gondolunk, hanem bárki másra, aki itt él, hiszen az emlékérme közhasználatra, kereskedelmi pénzforgalomra készült, nem csak gyűjtők részére. Hogy véletlen műve vagy pedig szándékosság, ezt nehéz megítélni, de tény az, hogy a „pápai 50 banisból” kevés került Székelyföldre, noha a Szentatya látogatásának egyik fontos állomása Csíkszereda, illetve a csíksomlyói Hármashalom-oltár – a világhírű katolikus búcsújáróhely -, és az érme egyik oldalán a több mint ötszáz éves csíksomlyói kegytemplom ábrája látható. Elképzelhető, és emberileg érthető, hogy a székelyföldi, aki hozzájutott egy vagy több ilyen emlékérméhez, általában megtartja magának, esetleg elajándékozza szeretteinek, ismerőseinek, akik hasonlóképpen vagy megőrzik, vagy elajándékozzák, és így tovább, ily módon az emlékérmék zöme kiiktatódik a kereskedelmi forgalomból. Bizalmas értesüléseink szerint azonban az emlékérmét ortodox többségű vidékek és városok kapták a jegybanktól. Pedig hát …, nézzük csak, mi van az érme két oldalán.
Előlap. A Romania 2019 boltíves felirat és az országcímer alatt Ferenc pápa romániai apostoli látogatásának, találkozóinak, liturgiai részvételének, homíliáinak négy fő helyszíne. A jobb alsó sarokban a csíksomlyói kegytemplom ábrája látható, alatta „Miercurea Ciuc”, azaz Csíkszereda román neve. A jobb felső sarokban a jászvásári római katolikus Szűz Mária királynő-székesegyház a „Iași” felirattal, a bal felső részen a balázsfalvi görögkatolikus Szentháromság-székesegyház és a „Blaj” felirat, a bal alsó sarokban pedig a bukaresti római katolikus Szent József-székesegyház homlokzata, alatta „București”.
Hátlap. Az érme másik oldalát Ferenc pápa mosolygós arcképe uralja. A mellmagasságtól látható pápai portré alatt köríves román szöveg: „Să mergem împreună!” (Menjünk együtt!), ami a Szentatya romániai látogatásának jelmondata, a beszédeiben is többször ismételt felhívása az összetartásra, békességre, barátságra. Az érmelap szélső körívébe került az esemény megnevezése, „Vizita Apostolică a Sanctității Sale Papa Francisc în România” (Ferenc Pápa Őszentségének apostoli látogatása Romániában), illetve a látogatás időszaka („31 mai – 2 iunie”, azaz május 31 – június 2., évszám nélkül).
A 2005-2019-es időszakban tucatnyi, egymástól különböző 50 banis pénzérmét bocsátott ki közhasználatra a román jegybank, tíz valamilyen eseményhez, évfordulóhoz kapcsolódik, tehát emlékérme.
(bl)