Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Büntetnék a „hasból írt” villanyszámlázást

Büntetnék a „hasból írt” villanyszámlázást Gazdaság

Virgil Popescu energetikai miniszter a bukaresti sajtónak félhivatalosan megígérte, megoldásokat keresnek arra, hogy rendszabályokkal, vagy akár külön törvénnyel megakadályozzák azt, hogy az áramszolgáltatók előzetes becslések, valószínűségmutatók alapján számlázzák a fogyasztást.

Hirdetés
Hirdetés

Amióta létszámcsökkentések és egyéb okok miatt a villanyáramszolgáltató cégek nem havonta, hanem sokkal ritkábban olvasnak villanyóra-állásokat, és ahol nincsenek felszerelve „okos mérőórák”, az év java részében a fogyasztás „estimare” címszónál jelenik meg, és a számlázás is ennek alapján történik. Legtöbbször az előző év párhuzamát követik, vagyis például januárra annyit írnak be, amennyi volt az előző évi januári fogyasztás az adott címen. Az eljárás sok háztartásnál szinte észrevétlen marad, mert valóban hasonló a fogyasztás, némely esetekben azonban durva eltérések lehetnek. Ismerünk olyan konkrét (dokumentumokkal igazolható) esetet, hogy a tömbházlakásban az egyik télen naponta működött a villanymelegítő (olajos fűtőtest), ami jelentős mértékű  villanyfogyasztással járt. A következő télen a tulajdonos egyáltalán nem használt villanymelegítőt, de a számla pontosan megegyezett az előző téli hónapokéval. A tulajdonos panaszt nyújtott be, amit jogosnak elismertek, és csaknem fél évig a számlán mínusz érték jelent meg, tehát nem kellett fizetni.

Az energiaügyi miniszter saját maga is észlelte a lakcímére kiküldött villanyszámlán, hogy becslések alapján kellene fizetnie, ami voltaképpen az áramszolgáltató megelőlegezése, a majdani kiegyenlítődésig. Ezáltal még világosabbá váltak számára a jelenséggel szembeni lakossági panaszok. Törvénytelennek nevezte azt, hogy a szolgáltató előleget kér az ügyfeleitől akkor is, ha nincs fogyasztás, vagy az kisebb a becslés alapján történt számlázás értékénél. „Az emberek pénzét használják. Nem létező fogyasztásért kérnek pénzt előlegbe. Szerintem ez egyfajta csalás, szélhámosság”, mondotta Virgil Popescu, aki a fogyasztóvédelmi hivatalok és az energetikai szolgáltatásokat felügyelő hatóság figyelmébe ajánlja az ügyet, mindkettő rendelkezik bírságoló jogokkal, hatáskörökkel is. A lakosság a szolgáltatónál vagy a fogyasztóvédelemnél tehet panaszt, amennyiben valaki túlkapásokat észlel.

(bl) 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. február 6., 13:25
    ÉRTÉKELÉS: 6

    „Az energiaügyi miniszter saját maga is észlelte a lakcímére kiküldött villanyszámlán, hogy becslések alapján kellene fizetnie”
    Ha még a miniszter sem képes magának leolvasni, és interneten továbbítani a villanyóra állását, hogy lehet elvárni ezt nea Vasiletől, vagy Mári nénitől? A szolgáltatónak valahogy meg kell oldani a dolgot. És megoldja, már évek óta. Nem most találták ki az „esztimálást”, hanem sok évvel ezelőtt. Most vette észre „domnyu minyisztru”? Hol élt eddig?

    • User
      Dátum: 2021. február 8., 14:06
      ÉRTÉKELÉS: -3

      Van aki rendszeresen leolvassa ès havonta tudomàsikra adja mennyi a fogyasztàs. Ìgy is nagyon bosszantò, hogy egyik hònapban 30 lej màsik hònapban 300 lej feletti az összeg. Ès nem volt több fogyasztàs, mint az előző hònapban. Ezèrt is el kell hagyni az electricàt szèlhàmosok…

      • User
        Dátum: 2021. február 9., 9:44
        ÉRTÉKELÉS: -1

        A fogyasztonak lehetosege van az ,,estimaren,, valtoztatni,annyit ker amennyi jol esik vagy havonta bejenti a villanyora allasat a szamlan feltuntetett periodusban !

        • User
          Dátum: 2021. február 9., 16:22
          ÉRTÉKELÉS: 4

          Minden hònapban leolvasom, tudtukra adom a megadott periodus keretèn belül, s ìgy is az van egyik hònapban 30 lej, màsik hònapban. 350 lej.

  • User
    Dátum: 2021. február 8., 21:38
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Azért mernek visszaélni helyzetükkel, mert a más szolgáltatókkal aláíratták, hogy a szervízelést nem engedik ki a kezükből. Aztán van még egy gubanc velük, sok fogyasztónak helytelen, vagy álcíme van. Meglehet, hogy nem minden folyik be a vállalati közösbe.

  • User
    Dátum: 2021. február 9., 14:53
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Szentgyörgyön is vannak fiktív címek, példa a Colan utca, a Tulipán utca és a volt Lenin út nemegy tömbháza, éppen magántulajdonú házacska, vagy nemlétező számon fut.

    • User
      Dátum: 2021. február 9., 16:16
      ÉRTÉKELÉS: 3

      Árkoson 8 vagy még több év alatt se tudták átírni a címeket, azóta is a Fő utcára kapjuk a számlát. Kérésre se voltak hajlandóak megtenni. Na, most már nem az Electricának fizetek.