Tizenötmillió eurós fejlesztés folyamata indul be a Sepsi Ipari Parkban
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A háromszéki RMDSZ-es képviselő lapunk érdeklődésére arról számolt be, hogy a szenátus ezen a héten megszavazta azt a negyedmagával kidolgozott intézkedéscsomagot, amely lehetővé teszi az élelmiszer-pazarlás mérséklését azáltal, hogy az élelmiszertöbblet szétosztásra kerül, mielőtt hulladék válna belőle. Az intézkedés kedvező a háztartások számára is, hiszen alacsonyabb áron vásárolhatnak meg olyan élelmiszert, amely közel van a lejárati határidőhöz, illetve lehetővé teszi, hogy a vendéglői étkezések során el nem fogyasztott ételt megfelelően becsomagolva, pluszköltségek nélkül magukkal vihessék. Mindennek érdekében a törvénytervezet konkrét kötelezettségeket határoz meg a közintézményeknek és a gazdasági szereplőknek, hogy az ország teljesíteni tudja vállalását, miszerint 2030-ra, felére csökkenti az egy főre jutó élelmiszer-pazarlás mértékét.
Az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa szerint az élelmiszer-felesleg több mint fele a háztartásokban keletkezik, további 37 százalékát az élelmiszeripar, 5 százalékát pedig a közétkeztetésben keletkezett hulladék teszi ki. Felmérések szerint a megvásárolt élelmiszer 30–50%-át kidobjuk, így országszerte évente 2,5 millió tonna élelmiszer-hulladékot termelünk, fejenként évente átlagban 5000 lejnyi élelem kerül kukába! A szenátus által már elfogadott és döntő fórumként a képviselőházi jóváhagyás előtt álló törvénytervezet célja, hogy az élelmiszer-pazarlás csökkentése mellett javítsa a kiszolgáltatott polgárok jólétét azáltal, hogy az érintett vállalkozások és közintézmények az élelmiszer-felesleget a rászorulóknak adományozzák, így a szegénységi küszöb alatt élők élelemhez juthatnak.
Miklós Zoltán szerint a törvénytervezet kötelezettségeket ír elő az élelmiszerláncban tevékenykedő vállalkozásoknak, amelyek egyrészt élelmiszerhulladék-csökkentési tervet kell készítsenek, illetve szerződést kell kössenek olyan karitatív szervezetekkel, amelyek az élelmiszer-fölösleget eljuttatják a rászorulókhoz. Előírás az is, hogy az éttermi étkezések során az el nem fogyasztott ételt megfelelően becsomagolva, pluszköltségek nélkül kell felajánlják a vendégeknek elvitelre. A törvénytervezet az érintett közintézményeket arra kötelezi, hogy hozzanak létre egy online platformot, amely azon vállalkozások és szervezetek adatait tartalmazza, amelyek az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemben aktívan feladatot vállalnak, illetve, ha a közintézmények tevékenységéből élelmiszertöbblet keletkezik, el kell döntsék, hogy milyen célra fogják felhasználni azt, ahelyett, hogy eldobnák.
Az élelmiszer-adományozást szabályzó jogszabályi keret megalkotását kéri az étterem üzemeltetők munkáltatói szövetsége (HORA) is. Ion Biriș, a szervezet elnöke azzal érvel, hogy az éttermekben elkészített ételek 5–15 százalékát kidobják, a nyersanyagoknál akár 70 százalékos is lehet a veszteség. Jelenleg az országban 38, az élelmiszer-adományozási mechanizmusban részt vevő szervezet működik, közöttük 10 élelmiszerbank, de még nincs jogi keret arra, hogy a szállodák, éttermek eladományozzák a megmaradt élelmiszert, így kénytelenek azt kidobni.
Ja ! Eladjuk ezutan a lejart etelt, nem torodve azzal, hogy ettol majd megbetegszik valaki . Es mindezt meg a vendeglokbe is, termeszetesen vendegloi aron ! Na oda se teszem be tobbe a labam ! De hat ez nem segitseg ,hanem uzlet a lejart termekekkel !!! Es meg betegseget is okozhat !