Romániában fejletlen a közúti infrastruktúra, alacsony a minőségi szálláshelyek száma, és túl magasak az árak, erre jutottak a nagy németországi utazásszervező irodák – a Neckerman, a TUI és a Dertour –, amelyek kivették katalógusaikból az országot.
Az általunk megkérdezett turisztikai szakemberek szerint helytállóak a nemzetközi utazási irodák kifogásai, ennek ellenére nem jelent nagy veszélyt, hogy Románia az egyetlen közép-kelet európai ország, amely nem szerepel a nagy utazásszervezők katalógusában. Az a tapasztalat, hogy a turisták többnyire magánúton keresik fel az országot, ma már a Booking.com a legnagyobb szálláshely kereső, emellett a kisebb utazásszervezők továbbra is kínálnak romániai utazási csomagokat.
Herman Rosner, a sepsiszentgyörgyi International Tourism&Trade utazási iroda tulajdonosa, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja szerint valóban gond, hogy nem megfelelő az infrastruktúra, és túl magasak az árak. Ennek oka, hogy a szálláshelyek kihasználtsága alig 30 százalékos, így a vállalkozók túlzott árakkal próbálják kompenzálni a kevés vendéget. Úgy véli, ezt a belföldi turizmus felpörgetésével lehetne helyrebillenteni. Ha több hazai turista keresné fel a szálláshelyeket, azok működtetői többet tudnának visszafektetni a minőség növelésére, hozzáértő alkalmazottak foglalkoztatására, ezzel vonzóbbá válnának a külföldi turisták számára is – mindez hosszabb távon az árak csökkenéséhez is vezetne. A szakember szerint a hazai turizmus fellendítésének eszköze a kormány kezében van, hiszen ha az országban érvényesíthető vakációs jegyeket adnának az alkalmazottaknak, az fellendítené a belföldi idegenforgalmat.
Emlékeztetett, a Turisztikai Világszövetség szerint 2020-ra Kelet-Közép-Európa lesz az egyik legvonzóbb turisztikai célpont, csakhogy azok az országok tudnak ebből profitálni, amelyek felkészülnek rá, és félő, hogy Románia elmulasztja ezt a lehetőséget. Rámutatott: a román turisztikai minisztérium évente alig 5 millió eurót költ országreklámra, és olyan országokat céloznak meg, ahonnan soha nem is jöttek tömegesen turisták Romániába. Ezzel szemben Magyarország – ahol turisztikai minisztérium sincs – a romániai országreklám költségvetésének többszörösét költi turizmusa népszerűsítésére. Ennek meg is van az eredménye, hiszen tavaly Romániába 2,5 millió turista érkezett külföldről, miközben Magyarországra 28 millió külföldi vendég látogatott. A sepsiszentgyörgyi szakember bírálta a hazai hatóságokat, mert nem fektetnek hangsúlyt a turizmus egyik erőssége, a gyógyturizmus népszerűsítésére, hiszen ma sízni akár Dubaiban is lehet, de borvizeket, mofettákat nagy számban csak térségünkben lehet találni, mondta Herman Rosner.
Optimistábban nyilatkozott a helyzetről László Endre, a sepsiszentgyörgyi Transilvania Tourist Service utazási iroda ügyvezetője, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) regionális elnöke, aki szerint a nagy nemzetközi utazásszervezők kivonulása nem jelenti feltétlenül a turisták számának csökkenését. Háromszéken például 11 százalékkal nőtt az idegenforgalom, ez főként a belföldi vendégek számának emelkedésének köszönhető, de ezzel arányosan nőtt a külföldről idelátogatók száma is. Rámutatott, a román turisztikai minisztérium nemzetközi turisztikai vásárokon igyekszik népszerűsíteni a hazai kínálatot, így Stuttgartban, Berlinben és Frankfurtban is bemutatkozik az ország. László Endre szerint is a német turisták többsége a Booking.com-on foglal, és főként a szász erődtemplomok, moldvai kolostorok vonzóak számukra, de sokan látogatnak Brassóba, és kezdett vonzó lenni számukra a háromszéki nemesi turizmus is. <<
Kapzsi vendéglátók,becsapják a jóhiszemű túristákat,pl. a falusi túrizmusban a ‘bio ‘tojáson volt a pecsét,a virsli a legrondább minőségű csepegett belőle a szója , kétes eredetű színű áfonya lé .Az árak EURÓBAN vannak megadva legtőbbször . Mi lejt kapunk…