Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elegük lett Romániából

Elegük lett Romániából Gazdaság

Romániában fejletlen a közúti infrastruktúra, alacsony a minőségi szálláshelyek száma, és túl magasak az árak, erre jutottak a nagy németországi utazásszervező irodák – a Neckerman, a TUI és a Dertour –, amelyek kivették katalógusaikból az országot.

Az általunk megkérdezett turisztikai szakemberek szerint helytállóak a nemzetközi utazási irodák kifogásai, ennek ellenére nem jelent nagy veszélyt, hogy Románia az egyetlen közép-kelet európai ország, amely nem szerepel a nagy utazásszervezők katalógusában. Az a tapasztalat, hogy a turisták többnyire magánúton keresik fel az országot, ma már a Booking.com a legnagyobb szálláshely kereső, emellett a kisebb utazásszervezők továbbra is kínálnak romániai utazási csomagokat.
Herman Rosner, a sepsiszentgyörgyi International Tourism&Trade utazási iroda tulajdonosa, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja szerint valóban gond, hogy nem megfelelő az infrastruktúra, és túl magasak az árak. Ennek oka, hogy a szálláshelyek kihasználtsága alig 30 százalékos, így a vállalkozók túlzott árakkal próbálják kompenzálni a kevés vendéget. Úgy véli, ezt a belföldi turizmus felpörgetésével lehetne helyrebillenteni. Ha több hazai turista keresné fel a szálláshelyeket, azok működtetői többet tudnának visszafektetni a minőség növelésére, hozzáértő alkalmazottak foglalkoztatására, ezzel vonzóbbá válnának a külföldi turisták számára is – mindez hosszabb távon az árak csökkenéséhez is vezetne. A szakember szerint a hazai turizmus fellendítésének eszköze a kormány kezében van, hiszen ha az országban érvényesíthető vakációs jegyeket adnának az alkalmazottaknak, az fellendítené a belföldi idegenforgalmat.
Emlékeztetett, a Turisztikai Világszövetség szerint 2020-ra Kelet-Közép-Európa lesz az egyik legvonzóbb turisztikai célpont, csakhogy azok az országok tudnak ebből profitálni, amelyek felkészülnek rá, és félő, hogy Románia elmulasztja ezt a lehetőséget. Rámutatott: a román turisztikai minisztérium évente alig 5 millió eurót költ országreklámra, és olyan országokat céloznak meg, ahonnan soha nem is jöttek tömegesen turisták Romániába. Ezzel szemben Magyarország – ahol turisztikai minisztérium sincs – a romániai országreklám költségvetésének többszörösét költi turizmusa népszerűsítésére. Ennek meg is van az eredménye, hiszen tavaly Romániába 2,5 millió turista érkezett külföldről, miközben Magyarországra 28 millió külföldi vendég látogatott. A sepsiszentgyörgyi szakember bírálta a hazai hatóságokat, mert nem fektetnek hangsúlyt a turizmus egyik erőssége, a gyógyturizmus népszerűsítésére, hiszen ma sízni akár Dubaiban is lehet, de borvizeket, mofettákat nagy számban csak térségünkben lehet találni, mondta Herman Rosner.
Optimistábban nyilatkozott a helyzetről László Endre, a sepsiszentgyörgyi Transilvania Tourist Service utazási iroda ügyvezetője, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) regionális elnöke, aki szerint a nagy nemzetközi utazásszervezők kivonulása nem jelenti feltétlenül a turisták számának csökkenését. Háromszéken például 11 százalékkal nőtt az idegenforgalom, ez főként a belföldi vendégek számának emelkedésének köszönhető, de ezzel arányosan nőtt a külföldről idelátogatók száma is. Rámutatott, a román turisztikai minisztérium nemzetközi turisztikai vásárokon igyekszik népszerűsíteni a hazai kínálatot, így Stuttgartban, Berlinben és Frankfurtban is bemutatkozik az ország. László Endre szerint is a német turisták többsége a Booking.com-on foglal, és főként a szász erődtemplomok, moldvai kolostorok vonzóak számukra, de sokan látogatnak Brassóba, és kezdett vonzó lenni számukra a háromszéki nemesi turizmus is. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. február 28., 9:46
    ÉRTÉKELÉS: 11

    Kapzsi vendéglátók,becsapják a jóhiszemű túristákat,pl. a falusi túrizmusban a ‘bio ‘tojáson volt a pecsét,a virsli a legrondább minőségű csepegett belőle a szója , kétes eredetű színű áfonya lé .Az árak EURÓBAN vannak megadva legtőbbször . Mi lejt kapunk…

  • User
    Dátum: 2018. március 1., 9:35
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Én ‘giccses turizmusnak’nevezném ami jelenleg van a határtól Korondig ritka a valódi érték ,,kínai holmikat helybéli kézműves termékként árulják ,főleg tudatlan ,naív magyarországi turistáknak… el tudja valaki képzelni ,hogy Svájcban a zsibvásárban svájci bicskát -hamísítványt -árusítanának nyugta adása nélkül? Akkor mit csdálkozunk és siránkozunk,hogy nincs forgalom?30% kihasználtság az nagyon kevés!

  • User
    Dátum: 2018. március 1., 13:15
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Gagyi ország ,gagyi turizmus….A gyémántot ha értékessé akarjuk tenni,csiszolni kell,a csiszoláshoz SZAKÉRTELEM kell!A jó turizmus magába foglalja a visszatérő!!!! turizmust,amikor a turista visszajön többször,mert jól érezte magát és másoknak is ajánlja a helyeket.A belső turizmust alacsonyabb árakkal és jobb kihasználtsággal lehet fellendíteni a ‘jobb a sűrű fillér mint a ritka forint’ elvén.Azért van az,hogy sokan autójukban alszanak ,legjobb esetben egy sátorban patak mellett,mert egy 4 tagú családnak minimum 100 lej egy éjszaka csak a szállás…ebből a pénzből 2 napig eszik -iszik a patak partján-miccs/13 lej/kg ,flekken/20 lej/kg,mustár2 lej,kenyér /10-15 lej,sör ,bor,üdítő…A bálványosi Welness a marosugrai kastélyszálló meg az olaszteleki Dániel kastély stb. nem az egyszerű halandónak volt kitalálva.Egy ,a magyar médiától is felkapott vendégház 25 euróról 30 euróra emelte a szállás árát /2 ágyas szoba/. Tavaly ilyenkor 1 euró átlagára kb 4,45 lej volt tehát a szoba ára lejben 4,45x 25=111,25 lej,most 4.65x 30=139,5.Ez kb 30 lej növekedés,azaz 27% !Minek az ára srófolta fel a mostani árat?És a hozzáállás ami megmaradt a régi rendszerből,az a ‘lasa ca merge si asa’/jó lesz ez így is/,az a legnagyobb baj…a megtépett vendég elmegy ,lenyeli a békát,mi meg várjuk vissza.Azt nem halljuk meg,hogy odaszól a társának ‘na én kétszer jártam itt,először meg utoljára.’

  • User
    Dátum: 2018. március 1., 15:35
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Egy rövid megjegyzésem.Az idősebb nyugati turista megszokta,hogy kedvenc kiskutyáját/ NEM ALIGÁTORT!/ magával vigye ,ami általában nagyon fegyelmezett ,becsippelt,beoltott ,ápolt útlevéllel/ nem vicc!/ rendelkező állatka.A legtöbb panzióba nem lehet bevinni ezeket…ezért elkerülik őket.Egy kicsit rugalmasabbnak kéne lenni,körül nézni másoknál hogy van,nem szégyen tanulni másoktól …ez a know how meg a franchise ,apró,jelentéktelennek látszó dolgokon múlik egy jó vállalkozás.