Az Európai Bizottság javaslatot mutatott be REPowerEu néven arról, hogy az uniós országok miként szabaduljanak meg az orosz nyersanyagoktól. Az ukrajnai háborúra válaszul keresik a megoldásokat, hogy jóval 2030 előtt függetlenítsék Európát az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.
Mint azt tapasztaljuk, a háború hatására eldurvulni látszik a már korábban kialakult energiaválság. Miközben az ukrajnai orosz invázió összekovácsolta a NATO-t és az Európai Uniót, ám amikor az energiapolitikai kérdéseket kell megtárgyalni, kiderül, hogy az uniós tagállamok érdekei különbözőek, mutatott rá Winkler Gyula.
Az RMDSZ európai parlamenti képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg az unió földgázimportjának 40 százaléka érkezik Oroszországból, a kőolajimportnak pedig a 25 százaléka, ami óriási függőséget jelent. Ugyanakkor nem egyforma a tagállamok függősége, hiszen Spanyolország kitettsége nulla, Bulgária és Magyarország függősége magas, Románia függősége kisebb, mert az országnak van saját földgáz- és kőolaj-kitermelése.
Winkler Gyula kifejtette, az Európai Bizottság terve szerint minden tagállamot köteleznek, hogy október 1-ig 90 százalékban feltöltse a földgázkészleteit, mindezt úgy, hogy nem Oroszországtól vásárolnak, mert azzal tulajdonképpen a háborút finanszíroznák. Erre megvannak a lehetőségek, hiszen Norvégiából, Közép-Keletről is lehet gázt vásárolni, cseppfolyós gázt pedig Amerikából vagy Katarból.
A javaslat második része a megújuló energiák, a szél-, nap- és vízenergia arányának növelése. Winkler ugyanakkor úgy véli, ezt könnyű elmondani egy brüsszeli irodában, de nehézkes a gyakorlatban megvalósítani az energiapiac reformját. Például van egy számítás, miszerint, ha mindenki felszereli a lakossági napelemeket, akkor az unió villanyáram szükségletének 25 százalékát lehetne ebből fedezni. A gyakorlatban viszont erre pénz kell, mert az emberek állami támogatás nélkül nem tudják ezeket a rendszereket megfinanszírozni – mutatott rá az EP-képviselő.
Iuliu heee meg nincs valasztas, majd ket ev mulva jelenjel meg, ahogy szoktal.