Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Európai Bizottság (EB) szerdán tette közzé nyári előrejelzéseit.
A jövő esztendőre az EB szerint enyhe mérséklődés következik a román gazdaság bővülésében, prognózisuk szerint a GDP 3,7%-os növekedése várható. Májusban az EB a bruttó hazai termék 3,1%-os növekedésére számított 2020-ban.
Ami az inflációt illeti az EB 4,2%-os rátát prognosztizál idénre és 3,7%-ost 2020-ra, míg májusban ezek az értékek 3,6% és 3% voltak.
Májushoz képest 0,23 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak idén júniusban, az előző év végéhez viszonyítva pedig 2,98 százalékkal lettek alacsonyabbak; az éves infláció 3,84 százalékra csökkent – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az élelmiszerek 0,47%-kal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 0,24%-kal kerülnek kevesebbe, mint egy hónappal ezelőtt, a szolgáltatások 0,17%-kal drágultak.
Az INS adatai szerint májusban 0,46 százalékkal nőttek az árak az előző hónaphoz viszonyítva, és 4,1 százalékos éves inflációt jegyeztek.
A tavalyi év hasonló időszakához képest 3,8%-kal nőttek a fogyasztói árak. A harmonizált fogyasztóiár-index (HICP) szerint kiszámolt évi ráta 3,9%-os volt. Az elmúlt 12 hónapban (2018. július – 2019. június) az előző 12 hónapos időszakhoz képest (2017. július – 2018. június) a HICP alapján kiszámolt átlagos ráta 4%, tájékoztat az INS.
Július 4-én a Román Nemzeti Bank kormányzója a piac adatai szerint valószínűnek nevezte, hogy júniusban 4% alá essen az inflációs ráta.
A Román Nemzeti Bank (BNR) május közepén a korábban jósolt 3 százalékról 4,2 százalékra emelte 2019. decemberi inflációs előrejelzését, 2020 decemberére pedig 3,3 százalékos pénzhígulást valószínűsítenek a korábban jelzett 3,1 százalék helyett.
Harminc százalékkal, 6,523 milliárd euróra nőtt a román külkereskedelmi mérleg hiánya az első öt hónapban az egy évvel korábbihoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
A külkereskedelmi mérleg hiánya 1,511 milliárd euróval haladta meg a tavalyit a január-május időszakban.
A behozatal továbbra is gyorsabb ütemben nő, mint a kivitel. Az import 8,3 százalékkal, 35,862 milliárd euróra gyorsult, míg az export 4,4 százalékkal, 29,339 milliárd euróra emelkedett.
Májusban az export és az import növekedési üteme közötti különbség kisebb volt, hiszen a kivitel 6,8 százalékkal nőtt, míg a behozatal 8,5 százalékkal gyorsult.
Tavaly egész évben 15,132 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, amely 16,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Tavaly Románia 62,641 milliárd euró értékben exportált, az egész éves import értéke 75,596 milliárd euró volt.
(Agerpres)