Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Felzárkózunk vagy leszakadunk?

Felzárkózunk vagy leszakadunk? Gazdaság

Egy ambiciózus terv szerint 2030-ig olyan szintre kell fejleszteni a romániai közúti infrastruktúrát, hogy minden állampolgár egy óra alatt elérjen egy gyorsforgalmi utat – ez az RMDSZ javaslatára került be a kormányprogramba, számolt be Benedek Zakariás.

Hirdetés
Hirdetés

A háromszéki RMDSZ-képviselő, a képviselőház infrastruktúra- és szállításügyi szakbizottságának tagja szerint azt is javasolták, hogy tíz év múlva minden megyei jogú város körül legyen terelőút, ám végül a „legtöbb megyei jogú város” megfogalmazás került a kormányprogramba.

Benedek Zakariás szerint 73 milliárd euró beruházás szükséges ahhoz, hogy a hazai szállítási infrastruktúra ne maradjon el az uniós átlagtól. Az RMDSZ szakpolitikusa rámutatott: nem csak a pénz a probléma, hanem a bürokrácia is. Példaként említette, hogy rengeteg alapanyagra van szükség ahhoz, hogy megépüljenek az autópályák, terelőutak és gyorsforgalmi utak. Románia jelenleg nem termel annyi követ, hogy a kormányprogramban vállalt infrastrukturális beruházásokat meg lehessen valósítani. A szakpolitikus szerint új kőbányákat kell nyitni, ám ez a jelenlegi törvénykezés alapján hosszas folyamat. Törvénymódosítással kell csökkenteni a bürokráciát, hogy 3-6 hónap alatt lehessen engedélyeztetni egy kőbánya-nyitást.

Romániában siralmas állapotban van a vasúti személyszállítás is, holott ez az egyik legzöldebb szállítási forma, állapította meg Benedek Zakariás. Sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón rámutatott: az idei a vasút éve volt Romániában, ám ez kimerült négy konferenciában, ahol arról beszéltek, mekkora lehetőség rejlik a vasúti szállításban. Az országban a rendszerváltás előtt több mint 20 ezer kilométernyi vasúthálózat volt, és évente 350 ezren utaztak, hiszen akkoriban sokan vonattal ingáztak, vonattal jártak a tengerpartra, és azzal utaztak az egyetemisták. Mára 11 ezer kilométer vasútvonal maradt, és évente alig 70 ezer utas veszi igénybe, vagyis az ország lakosságának 0,3 ezreléke.

Összehasonlításképpen a sokkal kisebb területű Magyarországon 8 ezer kilométeres a vasút, és évente 23-25 millió eurót költöttek a fejlesztésére, miközben Romániában mindössze évi 3 millió eurót. Másik gond, hogy nincs vasutas-szakképzés, a szakmát nem tanítják sehol. Országos egyezség, stratégia kellene a vasúti szállítás fejlesztéséről, és azt szigorúan betartani, mondta a szakpolitikus.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások