Ebből jó nálunk sehogyse lesz…
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szakemberek ugyanakkor igyekeznek eloszlatni azokat az ábrándokat, hogy a jogszabály az unió területén egységesíti a minimálbér összegét, szó sincs arról, hogy nem lesz különbség a luxemburgi és a romániai bérszínvonal között, hiszen egy ilyen intézkedés következtében összeomolna az ország gazdasága. Az EU legnagyobb minimálbérét, 2256 eurót ugyanis a luxemburgiak kapják, míg Romániában a legkisebb garantált fizetés, 515 euró – ezzel országunk a lista végén kullog.
A minimálbér szintjének meghatározása továbbra is nemzeti hatáskörben marad, ám az új irányelv szerint a tagállamoknak garantálniuk kell, hogy a minimálbér lehetővé teszi a munkavállalók számára a tisztességes életet, figyelembe véve a megélhetési költségeket. Ehhez egyrészt az szükséges, hogy a tagállamok létrehozzanak egy reáláras áru- és szolgáltatáskosarat, és ehhez kell hozzászabniuk a minimálbér mértékét. Emellett biztosítani kell a munkavállalók számára, hogy ténylegesen részt vehessenek a minimálbér megállapításában, vagyis a szakszervezeteknek döntő szerepük lesz abban, hogy mekkora minimálbért sikerül kialkudni a dolgozóknak.
Winkler Gyula, az RMDSZ EP-képviselője arról számolt be, hogy miután az Európai Parlament már megszavazta a jogszabályt, következik, hogy azt elfogadja az Európai Unió Tanácsa, majd kihirdetik az EU Hivatalos Közlönyében, és utána még két év áll a tagállamok rendelkezésére az irányelvet átültetni saját törvénykezésükbe.
Ilyen irányelv, hogy a minimálbérnek a bruttó mediánbér 60 százalékának vagy a bruttó átlagbér 50 százalékának kell lennie. A szakpolitikus rámutatott, Romániában jelenleg az országos bruttó átlagbér hozzávetőleg 6000 lej, ami azt jelentené, hogy a hazai bruttó minimálbér 3000 lej kellene legyen. Ez most 2550 lej, tehát ha most alkalmaznák az uniós irányelvet, az Románia esetében minimálbér-emelést eredményezne.
A gyakorlatban viszont Romániának (is) két éve van, hogy a hazai törvénykezésbe ültesse át az irányelvet. Ezek szerint ma még nem tudhatjuk, következő két évben miként alakul a hazai átlagjövedelem és a minimálbér, és azt sem, hogy Románia parlamentje milyen formában ülteti majd át az uniós irányelvet, mondta Winkler Gyula. Hozzátette: a közszférában kormányhatározattal megállapítják a minimálbért, és annak összegét a költségvetésből fizetik, ám az a fontos, hogy a magánszférában is lehessen azt alkalmazni, hiszen ha a reálgazdaságban nem tudják fedezni a minimálbér-növelést, az ellenkező hatást ér el, megnő a szürke- és feketemunka, illetve az adóelkerülés.
Ebből jó nálunk sehogyse lesz…
Nálunk a bérek az utolsók, köszönhető az UDMR nek is…?Viszont villany, hús, üzemanyag stb az már nyugati áron van, Európába szégyene vagyunk.
Altalaban a valasztasokkor hallunk Iuliu-rol, most idonap elott megjelent.