Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Idén nem kell felértékeltetni a céges ingatlanokat!

Két év haladékot kaptak azok a vállalkozások, amelyeknek idén járt volna le a tulajdonukban lévő ingatlanok felértékelése, és meg kellett volna újítsák azt, hogy elkerüljék a megemelt ingatlanadót, magyarázta lapunknak Debreczeni László.

Hirdetés
Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi adószakértő szerint a rosszindulatú törvényértelmezés alapján egyes hazai önkormányzatok felszólításokat is küldtek az érintett vállalkozásoknak, hogy március 31-ig értékeltessék újra ingatlanjaikat.

Történt mindez annak ellenére, hogy egy decemberi törvénymódosítás alapján a felértékelés érvényességét három évről öt évre növelték, ám az életbe lépésének időpontját különböző módon értelmezték. Debreczeni László leszögezte: a törvénymódosítás már decemberben életbe lépett, tehát a cégek, melyeknek idén esedékes lett volna a hároméves felértékelés megújítása, kaptak még két év haladékot. Az adószakértő a pénzügyminiszterhez is fordult, ahol megerősítették értelmezését.

Az Adótörvénykönyv értelmében a cégek időközönként kötelesek újraértékeltetni az ingatlanjaikat, és az alapján fizessék a helyi adót. Ha ezt nem teszik meg, akár 40 százalékkal megemelt adót fizetnek. A tavaly decemberben megjelent 296-os törvény mintegy kétszáz pontban módosította az Adótörvénykönyvet. Ennek egyes cikkelyei január 1-től léptek életbe, illetve vannak cikkelyek, melyeknél nem jelölték meg az érvénybe lépés időpontját.

„Ebből indult egy rosszindulatú értelmezés, mivel az Adótörvény négyes cikkelye azt írja, ha az adótörvénykönyvet törvénnyel módosítják, az csak a következő év felétől léphet érvénybe. Ezt az értelmezést az ingatlan-felértékelők a piaci éhségtől vezérelve indították el” – mondta az adószakértő. Hozzátette: ha egy törvény esetében nem rögzítik a hatályba lépés időpontját, az Alkotmány előírása érvényes, miszerint a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után három nappal alkalmazandó.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás