Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Costel Alexe miniszter szerint idén a Környezetvédelmi Alapban (AFM) 429 millió lejt különítettek el az Energia hatékony ház nevű programra, amelyből 6000 és 10.000 közötti ingatlan energiahatékonyságát tudnák javítani. Erre a vissza nem térítendő támogatásra egyaránt pályázhatnak magánszemélyek és közintézmények.
Costel Alexe szerint az idei támogatási programból magánszemélyeket abban támogatnak, hogy pellettüzelésű kazánokat, új nyílászárókat és napelemrendszereket vásároljanak, a rendszer megengedi majd, hogy ezek közül akár mindhárom tételre is pályázzanak. A másik, 384 millió lej értékű programot a hazai közigazgatási egységek számára teszik elérhetővé, hogy korszerűsítsék a települések közvilágítását, és cseréljék le a hagyományos égőket LED-es izzókra, ezáltal csökkentsék a villanyszámlákat. Idén a Környezetvédelmi Alap kétszer akkora költségvetésből gazdálkodik, mint tavaly, így összesen 2,8 milliárd lej áll rendelkezésére.
Miközben a környezetvédelmi miniszter nagyszabású támogatási programokat hirdet idénre, több mint 25.000 magánszemély vár arra, hogy a tavalyi, villanyáramot termelő napelemrendszerek vásárlására végre aláírják a szerződést. Mint arról beszámoltunk, az egyenként 20 ezer lejig terjedő támogatás ígérő pályázatot még 2018-ban hirdették meg. A Zöld Ház programból 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű fotovoltaikus-rendszert lehet vásárolni. Miután tavaly többször is nekifutottak a pályáztatásnak, azt végül sikerült lebonyolítani, ám azóta egyetlen napelemrendszert sem szereltek fel.
A program kapcsán a Greenpeace Románia környezetvédelmi szervezet nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap már 13 millió eurót elköltött a program lebonyolításának járulékos költségeire, a pályáztatáshoz szükséges online platformra, hirdetésekre és a programmal foglalkozó alkalmazottak fizetésére. A Greenpeace Románia rámutat, hogy országszerte 25.000 pályázati iratcsomót töltöttek fel a rendszerbe, ennyin várnak a szerződések aláírására, és emlékeztetnek, hogy az eddig elköltött 13 millió euróból további 3000 fotovoltaikus rendszer felszerelését tudták volna finanszírozni.
Értesülésünk szerint a Környezetvédelmi Alap által jóváhagyott kivitelezők sem kapnak semmilyen hivatalos értesítést a Zöld Ház programról. A pályáztató legutóbb idén január végére ígérte, hogy elbírálja a pályázatokat, és nyilvánosságra hozza a nyertesek listáját. Bár hivatalos értesítés még nincs, egyes fórumokon úgy tudják, márciusra várható előrelépés ebben az ügyben. Az érintettek azért is aggódnak, mert a pályázati rendszerben várhatóan nem lesz lehetőség a formai hibák javítására, így ha valaki hibásan vezetett be egy adatot, elutasíthatják igényét. A program körüli bizonytalanság miatt a pályázók egyelőre kivárnak, és sokan nem kérik az áramszolgáltatótól a fotovoltaikus napelemrendszerek használatához szükséges „visszatáplálási engedélyeket”.
Itt ismét megszivatják a parasztot, mert ismét az europai támogatások elsikkasztása lessz a cél. A romániai áramszolgáltatóknak nem érdeke,hogy olcsó áramot termeljen akárki. A program már rég el kellet volna induljon, de magassabb érdekek miatt leált.