Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi vállalkozók jelentős része nem igényli vissza ingatlanadója egy részét, holott ingatlanjaik megemelkedett adózási értéke miatt jelentős kedvezményben részesülhetnének, hívta fel a figyelmet Édler András.
A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint sikeresnek mondható a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által finanszírozott, helyi vállalkozásoknak szóló támogatás, hiszen az elmúlt négy évben, mindig ki kellett egészíteni az erre a célra szánt 500 ezer lejes keretet. Édler András kifejtette: azért van hiányérzete, mert 400 Sepsiszentgyörgyön bejegyzett és ingatlannal rendelkező cégről tudnak, de évente kevesebb, mint 100 vállalkozó él a lehetőséggel és kéri vissza befizetett adója egy részét. Van tudomásuk olyan vállalkozókról is, akik tudatosan hagyják a városkasszában adójukat, így támogatják az önkormányzatot, mondta Édler, aki nem talál magyarázatot arra, hogy sok cégvezető miért nem él a lehetőséggel.
Mindössze egy hivatalos dokumentumot kell beszerezni, amellyel igazolják, hogy kifizették egész évi ingatlanadójukat, és mellé kell csatolni néhány saját felelősségre tett nyilatkozatot, magyarázta a kereskedelmi kamara elnöke. A de minimis program keretében a Sepsiszentgyörgyön bejegyzett, ingatlannal rendelkező, kis és közepes vállalkozásoknak térítik vissza az ingatlan és területadójuk legkevesebb 33 százalékát. Ezzel a sepsiszentgyörgyi vállalkozókat kívánják előnyösebb helyzetbe hozni, hiszen a máshol bejegyzett, multinacionális cégek nem pályázhatnak.
Édler András szerint volt olyan vállalkozás, amely 100 lejnyi adókülönbségért is érdemesnek tartotta pályázni, a másik oldalon a legnagyobb adó-visszaigénylések 150 000– 200 000 lejre rúgtak, amit a nagy gyárépületek tulajdonosai kaphattak meg. A sepsiszentgyörgyi cégvezetőknek idén azért is megérné pályázni, mert egy tavaly életbe lépett törvény szerint a cégeknek háromévente újra kell értékelniük ingatlanjaikat. Emiatt például a város Brassó felőli kijáratánál lévő gyárnegyed ingatlanjainak könyvelési értéke megnégyszereződött, mondta Édler, hozzátéve, hogy a tulajdonosok idén magasabb adót kell befizessenek a városkasszába, de többet is igényelhetnek vissza.
A kereskedelmi kamara elnöke szerint várhatóan március végén, április elején indul a de minimis program, viszont szakítanak azzal a gyakorlattal, hogy a 2013-ban megemelt adókülönbséghez viszonyítják az adó-visszatérítést. Mostantól 33 százalékban állapítják meg a visszaigényelhető összeget, amely viszont akár 66 százalékra is emelkedhet azon cégek esetében, amelyek az átlagnál magasabb fizetést biztosítanak alkalmazottaiknak, ugyanis az önkormányzat célja, hogy növekedjen a sepsiszentgyörgyiek bére.
Az adókülönbözetet a vállalkozók vissza kell fordítsák cégük illetve ingatlanjaik fejlesztésébe, viszont tucatnyi költségtétel közül választhatják ki a számukra leghasznosabbat. Tapasztalatok szerint az elmúlt években a sepsiszentgyörgyi vállalkozások nagyrésze a számítástechnika fejlesztésére költötte az önkormányzat által visszatérített adókülönbözetet, viszont sokan épületeik javításába, szépítésébe fektették a pénzt vagy irodai berendezéseket vásároltak.