Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Környezetiparról tanácskoztak

Környezetiparról tanácskoztak Gazdaság

Rövid idő alatt nagyszabású környezetipari beruházásokra van szükség Háromszéken ahhoz, hogy a meglévő hulladékkezelési és vízgazdálkodási rendszerek megfeleljenek az uniós direktíváknak, valamint a fogyasztói igények változásainak, hangzott el a megyei önkormányzat gyűléstermében megszervezett Környezetipari megoldások és együttműködések nevű üzleti fórumon.

A Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) által szervezett gazdasági eseményen a hulladék- és vízgazdálkodásban érdekelt magyarországi vállalkozók mutatták be technológiáikat a székelyföldi önkormányzati közszolgáltató cégek és magánvállalkozások képviselőinek, mondta el lapunknak Deák Gyöngyvér. Az MNKH sepsiszentgyörgyi irodájának vezetője szerint hulladékbegyűjtést, szállítást, lerakást és értékesítést, bezárt szeméttelepek rekultivációját, energianád-termesztést, szennyvíz- és szennyvíziszap-újrahasznosítást, hulladék gumiabroncsból való pirolízis olaj gyártását, illetve műanyagból hőenergiát előállító berendezést kínáltak a székelyföldi vállalkozóknak és önkormányzatoknak.

Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Tamás Sándor kifejtette, tíz évvel ezelőtt Tiszta környezet, gazdag vidék mottóval fogtak neki a megyét kiszolgáló lécfalvi hulladéklerakó megépítésének, de a sajátos romániai közbeszerzési rendszer miatt csak két hónappal ezelőtt sikerült pontot tenni a folyamat végére. Várhatóan szeptember 15-én gurul be az első szemeteskocsi a 16 hektáros lécfalvi hulladékkezelő központba. Háromszéken bezárták a régi szeméttelepeket, ezért a hulladékot átmenetileg Brassó megyébe kénytelenek szállítani.

A környezetipari üzleti fórumnak nagy az aktualitása, tette hozzá Tóth-Birtan Csaba. Sepsiszentgyörgy alpolgármestere – aki 22 évig vezette a Tega köztisztasági vállalatot – rámutatott, a szelektív hulladékgyűjtés területén kell nagyon hamar jó eredményeket felmutatni, ugyanis törvény szerint 2020-ig a begyűjtött szemét 50 százalékát szelektíven kell válogatni. Kovászna megyében tavaly tíz százalékos volt a szelektív gyűjtési arány.

Jelenleg tonnánként 80 lejes szemétlerakási díjat kell kifizetni, amit kénytelenek voltak a lakosságra terhelni, ezért szükséges mihamarabb teljesíteni az előírást. Sepsiszentgyörgy nagy erőfeszítéseket tesz a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében is, mondta az alpolgármester, aki szerint hamarosan beindítják a város előpataki bejáratánál megépült 2,2 MW-os napelemparkot, amely az önkormányzat, az alárendelt intézmények és a közvilágítás energiaszükségletét biztosítja. Ugyanakkor fejleszteni szeretnék a köztisztasági és közszállítási vállatok autóparkját, amelyeket elektromos járművekre cserélnének. Átalakulóban van a vízgazdálkodási rendszer is, hiszen a vidéki településeket kell integrálni a városi víz- és szennyvízrendszerekbe, és meg kell oldani a szennyvíziszap kezelését is.

A 6 magyarországi szakcég mellett 62 sepsiszentgyörgyi, kézdivásárhelyi, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi, csíkszeredai önkormányzati és magánvállalkozás, továbbá szakmabeliek voltak jelen. Az üzleti fórumon 77 B2B jellegű üzleti tárgyalás is lezajlott, amelynek eredményeként ezután jönnek létre meg partnerségek.

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás