Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A makrogazdasági elemző a Sepsiszentgyörgyön megszervezett közgazdász vándorgyűlésen tartott előadásában arra kereste a választ, hogy „Kié lesz a 21. század, és merre tart Románia?” Emlékeztetett, a kétezres évek elején az egy főre eső bruttó hazai termék (GDP) még csak az uniós átlag negyedét érte el, ez viszont tavalyra már 63 százalékra emelkedett, tehát Romániának sikerült lefaragnia hátrányából úgy, hogy közben a nyugati országok is lépegettek előre.
Bálinth Csaba rámutatott, hogy a kétezres évekhez képest mára két és félszeresére növekedett a munkaerő termelékenysége is, hiszen 20 évvel ezelőtt az aktív lakosság 45 százaléka még a mezőgazdaságból élt, ami mostanra 20–22 százalékra csökkent. Az alacsony hozzáadott értékű agráriumból ugyanis a munkaerő a szolgáltatások és ipar felé migrált.
A makrogazdasági elemző szerint a romániai gazdaság növekedést a beáramló külföldi tőke és az ezzel érkező tudás (know-how) is segítette. Gondot jelent ugyanakkor, hogy az állami beruházások szintje alacsonyabb, mint az uniós átlag. Bálinth Csaba úgy véli, a következőkben folytatódhat a hazai gazdaság strukturális átalakulása, hiszen a lakosság 20 százaléka még mindig a mezőgazdaságban dolgozik, miközben az Európai Unióban ez az arány 2–3 százalék. Mivel folytatódhat a lakosság migrációja vidékről városra, jelentős infrastruktúra-beruházásokra van szükség, illetve az ország gazdasági növekedésének fenntartásához többet kell fordítani innovációra és technológiai fejlesztésekre.