Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A távolmaradó vendégek miatt több háromszéki vendéglő is bejelentette, hogy átmenetileg bezár, egyesek fenntartják konyhájukat, és házhoz szállítják a telefonon vagy online rendelt ételt. Mivel most a pánikvásárlások jellemzőek, bajban vannak mindazok, akik az élet fenntartásához nem föltétlenül szükséges termékeket vagy szolgáltatásokat kínálnak, illetve prémium termékeket forgalmaznak. A kormány bejelentette: nem hagyja cserben a gazdaságot, és jövő héten a vállalkozások és lakosság megsegítését célzó intézkedéscsomagot fogad el. Mivel a jelenlegi helyzet a munkaviszonyokat befolyásolja, annak jártunk utána, milyen jogaik és lehetőségeik vannak a munkavállalóknak és munkaadóknak.
Kiknek jár a szabadnap?
A Kovászna Megyei Munkafelügyelőség főfelügyelője, Ördög Lajos szerint ezekben a napokban a munkafelügyelők főként arra figyelnek, hogy a munkaadók tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy megvédjék az alkalmazottaik egészségét. Minden munkahelyen biztosítani kell, hogy a dolgozók tudjanak kezet mosni, legyen meleg víz, szappan és a fertőtlenítőszerek. Követik azt is, hogy a cégek betartsák-e a munkaügyi minisztérium ajánlásait, és akit lehet, az otthoni munkával bízzák meg.
Várhatóan a mai (szerda) kormányülés után életbe lép az a rendelet, amely kötelezi a munkaadókat, hogy a kényszervakáció idejére a 12 évesnél kisebb – fogyatékkal élő gyerekek esetében a 18 évnél kisebb – gyermekek egyik szülőjének fizetett szabadságot biztosítsanak. Ők a fizetésük 75 százalékára jogosultak, amit átmenetileg a munkaadó kell kifizessen, majd az állam utólag megtéríti. A lehetőség nem terjed ki azokra a szülőkre, akik távmunkában is tudnak dolgozni, és azokra az ágazatokra – belügyi egységek és egészségügy – amelyekben a szükségállapot miatt nem kérhetnek szabadnapot. A többi ágazatban a szabadnapokat csak az egyik szülő – vagy az egyedülálló szülő – kérvényezheti munkaadójánál. Az írásos kéréshez mellékelnie kell a másik szülő felelősségvállalási nyilatkozatát arról, hogy ő is nem igényelt szabadnapokat. A kényszervakáció idejére járó szabadnapokat a munkaadó nem vonhatja le az éves fizetett szabadság időtartamából!
Ördög Lajos rámutatott: ha visszaélések történnek, a munkaadó nem biztosítja ezt a törvényes jogot, vagy elbocsátással fenyegeti az alkalmazottat, akkor a munkafelügyelőség eljár vele szemben. A főfelügyelő arra biztatja az alkalmazottakat, jogsértés esetén forduljanak a felügyelőséghez, az elérhetőségeket az www.itmcovasna.ro oldalon találják.
Munkaadó vagy? Ezt teheted, ha bajba jutottál!
Egyelőre a koronavírus előtt is érvényben lévő törvényes lehetőségei vannak a munkaadóknak, azzal az enyhítéssel, hogy ahol erre lehetőség van, megtehetik, sőt ajánlott, hogy lehetővé tegyék az otthoni munkavégzést. Ha beszűkült, vagy leállt a tevékenységük, akkor lehetőségük van a munkaidő csökkentésére, vagy ideiglenesen „kényszerszabadságra” küldhetik alkalmazottaikat, ez idő alatt fizetniük kell a bérek 75 százalékát, és az alkalmazottnak a munkaadó rendelkezésére kell állnia. Ezzel megtakaríthatják a bérkiadásaik 25 százalékát, és kiegészítésként élhetnek a napokban várhatóan életbe lépő adófizetési kedvezményekkel vagy könnyítésekkel. Végleges esetben pedig joguk van egyéni vagy tömeges elbocsátásokra.
Ördög Lajos szerint egyre több háromszéki cég kéri a munkafelügyelőség segítségét, ám tapasztalatok szerint többségük nem akar megválni az alkalmazottaitól, hanem átmeneti megoldást keres. Mivel minden eset más, arra buzdítják a cégvezetőket, kérjék a munkaügyi intézmények segítségét és közösen próbáljanak megoldásokat találni.