Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A közgazdászokat régóta foglalkoztatja a borravaló, hiszen ezáltal a fogyasztók jóval többet fizetnek valamiért, aminek egyébként megszabott ára van. Ennek gyakorlata abból indult ki, hogy a szolgáltatással elégedett fogyasztó így köszönte meg, tehát a jatt a véleménynyilvánítás eszköze, elősegíti a jobb szolgáltatást, másrészt sok esetben társadalmi kényszer is, ami miatt úgy alakult át, hogy a vendéglátásban alacsonyabbak lettek a fizetések, mert a munkaadók azzal számolnak, hogy alkalmazottaik borravalóból egészítik ki jövedelmüket.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter nemrégiben bejelentette, hogy a vendéglátókat tömörítő szervezet kérésére megpróbálkozik a borravaló megadózásával. Elképzelése szerint a baksis külön tételként jelenne meg a számlán, és a fogyasztó által fizetett borravaló 10 százalékát visszatartaná a munkáltató, és átutalná az adóhatóságnak, a többi 90 százalék pedig a pincért illetné meg.
A szabályozás azt is előírná, hogy a bankkártyával fizetett borravalót a munkáltatónak át kell utalnia annak a pincérnek, aki kiérdemelte.
Daragus Attila vállalkozó, az ANTREC faluturisztikai egyesület háromszéki elnöke szerint egyre inkább teret hódít a bankkártyás vagy vakációs jegyekkel való fizetés, emiatt látványosan visszaesett a borravaló. Mivel a vendégek bankkártyával vagy értékjeggyel fizetik a számlát, nem adnak mellé baksist, ezért a kiszolgáló személyzet körében érzékelhető egy általános elégedetlenség, mondta Daragus Attila, aki szerint ennek következményeként kialakult egy nemtörődömség, ami a vállalkozás kárára megy. Ha viszont törvényesen kaphatnának borravalót, az segítene az ágazat jobb működésében, ami jót tenne a vállalkozásnak, hogy megfelelő szolgáltatást nyújtson, az alkalmazottnak is növekedne a bevétele, a vendég pedig elégedett lenne a szolgáltatással.
A kezdeményezők indoklása szerint a borravaló törvényesítésével a vendéglátósok biztonságban érezhetnék magukat, nem kellene az ellenőrök elől rejtegetni a jattot.
A Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Édler András szerint lehet ugyan vitatkozni a borravaló létjogosultságáról, ám amíg vannak szakmák, ahol ennek hagyománya van, akkor inkább törvényesíteni kellene és mértékkel megadózni. Ugyanakkor meg kell oldani, hogy annak is legyen lehetősége borravalót adni, aki bankkártyával fizeti a fogyasztási számláját. Édler András viszont fontosnak tartja, hogy a vendégnek továbbra is lehetősége legyen eldönteni, hogy akar-e többet fizetni és mennyivel, és az általa felajánlott összeg felkerüljön a számlára, így azt akár bankkártyával is ki tudja fizetni.