Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ne hagyjunk pénzt az államnak!

Ne hagyjunk pénzt az államnak! Gazdaság

Május 25-ig, keddig kell leadni az egységes adónyilatkozatot, és ugyaneddig lehet felajánlani a már befizetett személyi jövedelemadó 3,5 százalékát civil szervezeteknek vagy egyházaknak. Az egységes adónyilatkozatot azoknak a magánszemélyeknek kell benyújtaniuk, akik fizetésen kívüli jövedelemre tettek szert.

Hirdetés
Hirdetés

Ide tartoznak a többi között: a szerzői jogdíjasok, a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek vagy ismertebb nevükön a PFÁ-sok vagy II-sek, a szabad foglalkozásúak (PFI): ügyvédek, könyvelők, orvosok stb., továbbá azok, akik lakásukat, földjüket bérbe adják, vagy turisztikai célra adnak ki szobát, akik osztalékot kaptak részvényeik után. Az adóhatóság (ANAF) idén megkönnyíti az adófizetők dolgát, és előre kitöltött nyilatkozatokkal segít az adóbevallásban. Az előzetesen kitöltött egységes adóbevallási nyilatkozat elérhető az úgynevezett virtuális privát térben (SPV) azok számára, akik regisztráltak a www.anaf.ro honlapon. A regisztrálás viszonylag egyszerű, és nem kötelező meglátogatni az adóhatóság székhelyét, az adófizető személyazonosságának megerősítése elvégezhető egy videóhívás által.

Az SPV-ből letölthető adónyilatkozat tartalmazza a 2020-ban megvalósított jövedelmet, a jövedelemadót és az esedékes szociális hozzájárulásokat a tavalyi évre vonatkozóan, illetve a 2021-re vonatkozó becsült jövedelmet. Az adófizetőnek ellenőriznie, esetleg ki kell egészítenie az ANAF által megadott adatokat, és ugyancsak az online platform által benyújtania a nyilatkozatát.

Az adófizetők ugyancsak május 25-ig ajánlhatják fel adójuk 3,5 százalékát civil szervezeteknek vagy egyházaknak. „Nem veszítünk semmit az adófelajánlással, nem otthonról kell pénzt adni, csak nem kell otthagyni az államnak”, hívta fel a figyelmet Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere rámutatott: az elmúlt két évben Sepsiszentgyörgyön a felajánlható összeg kevesebb, mint egyharmadáról rendelkeztek. Míg 2016-ban a városban a személyi jövedelemadó felajánlható részének 64,5 százalékáról rendelkeztek, és közel egymillió lej jutott így civil és egyházi szervezetekhez, 2019-ben már csak az összeg 30,8 százaléka, tavaly pedig a 32,8 százaléka felett rendelkeztek, a többi az államkasszában maradt.

Miklós Zoltán parlamenti képviselő szerint országos szinten rosszabb a helyzet, hiszen tavaly 24 milliárd lej személyi jövedelemadóval számoltak, ennek a 3,5 százaléka 847 millió lej, ám csak 153 millió lej felett rendelkeztek az adófizetők. Ez azt jelenti, hogy akár hétszer akkora összeget ajánlhattak volna fel, hogy segítsék a civilek tevékenységét, de nem tették meg, így nagy összeg maradt az államnál.

A felajánláshoz szükséges 230-as formanyomtatványt az anaf.ro honlapról lehet letölteni, de a civil szervezetek is segítenek. Az űrlapot a személyes és a kedvezményezett szervezet adataival kell kitölteni. Ezek az információk a kiszemelt civil szervezet honlapján, Facebook-oldalán megtalálhatók. A kitöltött nyomtatványt postai úton, ajánlott küldeményként vagy személyesen lehet benyújtani a pénzügyre. A civil szervezetek is összegyűjthetik az adófelajánlási íveket, ám adatvédelmi felhatalmazást is kérniük kell azoktól, akik felajánlják a 3,5 százalékot.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások