Tizenötmillió eurós fejlesztés folyamata indul be a Sepsi Ipari Parkban
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Lapunknak nyilatkozó pénzügyi szakértő hangsúlyozta: a két mutató között csak fáziseltolódás van, ugyanis a ROBOR változásait az IRCC is követi, ám valamennyi késéssel. Viszont azt is figyelembe kell venni, nem látható előre, mikor következik be a kamatcsökkenés, valószínű az nem lesz ilyen gyors és meredek, mint a növekedés. Az országban hozzávetőleg 490 ezer ROBOR-hoz kötött hitel van. A bankok ugyan nem közölnek pontos adatot, hogy eddig hányan kérték az átállást, ám a szám több ezerre tehető, és a kérések zömét jóváhagyták.
Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese lapunknak kifejtette, az IRCC rövid távon mindenképpen előnyösebb: most nyer, aki áttér IRCC-re, ám később épp a fáziseltolódás miatt veszíthet, mert akkor fog magasabb törlesztőrészleteket fizetni, amikor bekövetkezik a kamatlábak csökkenése. Költségcsökkentési szempontból mindenképpen megfontolandó az átállás, hiszen kevés a valószínűsége, hogy az alacsony kamatok középtávon – vagyis három-öt éven belül – visszatérnek, javasolja Bordás Attila.
Három-öt éves hitelfutam esetén érdemes kérni az átállást, de a hosszabb távú hitelek esetében is érdemes megvizsgálni ezt a változatot, mert számítani kell arra, hogy a normális állapotokra való visszatérés elhúzódik. A szakértő azt tanácsolja, kérjenek a saját bankjuktól és más pénzintézetektől is ajánlatot az átállásra. Azzal számolni kell, hogy a kamatrés, amit a bank hozzáad az IRCC-hez, lehet magasabb, mint amit a ROBOR-ra számolt. Az ajánlatok alapján kell dönteni, megvizsgálva minden költséget.
Ha ugyanannál a banknál maradnak, általában nem számolnak más költségeket, csak például a hitel futamideje változik. Ha viszont bankot váltanak, akkor számolni kell például közjegyzői illetékkel, de már a hazai piacon megjelentek olyan ajánlatok, hogy közjegyzői költséget a bank teljesen vagy bizonyos mértékig átvállalja. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a futó hitelünket átállítják ROBOR-ról IRCC-re, onnan már később sincs visszalépés.
Bordás Attila arra számít, a kritikus időszak még ezután következik, nehéz telünk lesz, különösen azoknál a háztartásoknál, ahol a létfenntartásra kell fordítani a bevétel jelentős arányát. A közköltség, az élelem ára jelentősen megemelkedett, ami azt eredményezi, hogy az egyéb költségekre, például hiteltörlesztésre fordítható összeg mértéke drasztikusan csökkenni fog a háztartásokon belül. A szakértő éppen ezért az új hitelek esetében is egyelőre óvatosságra int, szerinte érdemes kivárni, mert például az ingatlan árnövekedési üteme valószínű leáll, minimum stagnálás várható, de a csökkenés sem kizárt, hiszen a lakosság fizetőképességének visszaesésével eltűnik a felvevőpiac egy része. A bankok is szigoríthatják a hitelfelvétel feltételeit, mert a kiadások növekedésével csökken a törlesztőrészletre fordítható összeg.