Kovászna, Hargita és Maros megyék élen járnak az országban a lakossági megtakarítások tekintetében, és a három székely megyében két-háromszor nagyobb a bankbetétek összege, mint a lakossági hiteleké, derült ki a Román Nemzeti Bank (BNR) elmúlt évre vonatkozó elemzéséből.
Szakemberek szerint Székelyföldön öröklött minta a takarékosság és az ódzkodás a kölcsöntől, a hitelektől. Kulturális különbségek vannak az erdélyi magyarok és a románok pénzköltési, hitelezési szokásai között, illetve Székelyföldön az országosnál alacsonyabb átlagbér is visszatartó tényező hiteligényléskor. Bár egyrészt dicséretes a székelyföldi emberek takarékoskodó hozzáállása, ám a gazdaság szempontjából hátrány, hogy a térségben nem forog kellőképpen a pénz, a visszafogott hitelkérelem miatt nem pörög megfelelően a gazdaság.
A BNR adatai szerint országos szinten Hargita megyében a legkisebb a lakossági hitelek aránya, amelyek tavaly 493 millió lejt tettek ki, míg a magánszemélyek bankbetétei 1,7 milliárd lejre rúgtak, vagyis a tartozás 28,1 százalékát teszi ki a megtakarításoknak. Második Kovászna megye, ahol a tartozások a megtakarítások 48,6 százalékát teszik ki, míg Maros megyében 50,2 százalék a hitelek és a bankletétek aránya.
Addig nyújtózunk, ameddig a takaró ér
Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese szerint ez abból a megközelítésből előny, hogy a székelyek nem ugrottak bele olyan kölcsönökbe, hogy például színes televízióra is hosszú távú fogyasztói hitelt vegyenek fel, és emiatt eladósodtak volna. Banki statisztikák szerint Székelyföldön évek óta a legmagasabb a bankhitelek visszafizetési hajlandósága is. Vállalkozói szempontból viszont nem föltétlenül előnyös a hitelekkel szembeni visszafogottság, mivel azt jelenti, hogy a cégvezető nem használja ki a kínálkozó lehetőséget, és nem mer kockázatot vállalva fejleszteni.
A gazdaságban a legrosszabb forgatókönyv, ha áll pénz, véli Bordás, a legrosszabb választás, ha otthon tarják a pénzt, mivel az még hitel formájában sem juthat el olyan vállalkozókhoz, akik meg tudnák „dolgoztatni”, tovább tudnák kamatoztatni. „Nem szórni kell a pénzt, de mindig van valakinek egy jó ötlete, de nincs hozzá elegendő tőkéje, és mindig vannak olyanok, akiknek van megtakarításuk: itt lépnek be a pénzintézmények, amelyek szerepe, hogy a két oldal között a közvetítést lebonyolítsák: a banki betétekből származó pénzt hitelként kihelyezzék” – magyarázta a banki szakember.
Hasonló véleményen van Szabó Árpád közgazdász is, mondván, a megtakarítás és a visszafogott hitelkérelem hátulütője, hogy nem pörög lendületesen a gazdaság. Ha például több lakást vásárolnak, fellendülhet az építőipar, és új munkahelyek teremtődnének, akinek pedig jól fizető állása van, az többet költ, több termékre és szolgáltatásra, ami tovább pörgeti a gazdaságot. Ő is úgy véli, a gazdaság működése szempontjából legfontosabb, hogy forogjon a pénz.
Szakemberek arra is rámutatnak, hogy ma nem kifizetődő bankban tartani a pénzt, hiszen a letét éves hozama rendkívül alacsony. Megoldás az lenne, ha a pénz a gazdaságban pörögne, ha azt befektetik, az árut eladják, és a nyereséggel együtt újra befektetik. Ha a vállalkozó többször meg tudja forgatni a tőkéjét, annak már tisztességes hozama van.
Ezt en jozan paraszti esznek hivnam, aminek sajnos semmi logikaja nincsen a mai vilagban. Azert dolgozunk, hogy elkoltsuk majd a penzt? Persze, hogy ezt mondja egy penzintezmeny vezetoje, vagy egy kozgazdasz aki ebbol el. Biztos vagyok benne, hogy van olyan drogkereskedo, aki kepes arra, hogy logikus erveket hozzon fel (persze tele sarkitasokkal) a drogok jotekony hatasairol, de azert nem azt jelenti, hogy drogozni kell.
Ideje lenne belatnunk, hogy a kapitalizmus az eddigi legkarasoabb rendszer amit az ember letrehozhatott.
A penzert adott luxus telyesen hatterbe helyezte az embert, es sajnos lassan az allatok szintje ala sulyedunk.
Annyira okosak lettunk, hogy a luxus erdekeben, hajlandoak vagyunk felaldozni nem csak a kornyezetunket, hanem emberi mivoltunkat is.
A penzen es hatalmon kivul semmit sem tisztelunk valojaban.
MEGTANULTUK, hogyan kell szeretet, tiszteletet, egyutterzest MUTATNI (szinlelni), es kozben telyesen elfelejtettuk, hogy mik is azok valojaban!!
1. A gyermekemre csak akkor vagyok buszke, ha valami olyat tesz amire a szomszed is felnez
2. Anyamot es apamat a legszivesebben oregotthonba tennem, ha van ra penzem!
3. Elvallalok barmilyen munkat, meg akkor is ha tudom rola, hogy a ceg erdekei nem tisztak.
… batran lehet meg sorolni