Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sok vállalkozó lemond az állami és önkormányzati megrendelésekről, és inkább vállalja a magánszférában kínálkozó kisebb értékű, de kevésbé bonyodalmas munkálatokat. Ennek oka, hogy a közbeszerzéseken meghirdetett munkálatok megszerzéséért túlbonyolított a bürokrácia, túlzottak az ellenőrzések és késlekednek a kifizetések, mutattak rá háromszéki gazdasági és önkormányzati szakemberek.
Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád nemrégiben elpanaszolta, hogy a vállalkozók távolmaradása miatt az önkormányzat sem tudja hatékonyan végezni a munkáját, hiszen a város által meghirdetett kilenc közbeszerzésre egyetlen kivitelező cég sem jelentkezett, így az önkormányzat nem halad a nyári iskola és óvoda felújítási, valamint az útkorszerűsítési munkálatokkal. Az önkormányzat újra és újra meghirdeti a munkálatokat, abban bízva, hogy kerül kivitelező, és a tervezett beruházásokat el tudják végezni a nyár folyamán. Antal Árpád kifejtette: jelenleg abban a helyzetben vannak, hogy a városnak van pénze és azt is tudják, mit kell tenni, mégsem haladnak a beruházások egy részével.
A polgármester szerint több rosszul értelmezett rendelet okoz fölösleges bonyodalmakat. Például a számvevőszék azt követeli a munkálatokat megrendelő önkormányzatoktól, hogy a kivitelezéssel megbízott cégektől kérjék el a bejövő számlákat is. Sok vállalkozó elutasítja ezt, ezért a számvevőszék nyomására az önkormányzatok kénytelenek perelni. Olyan visszás helyzetek is előfordulnak, hogy a bejövő számlák bemutatásáért beperelt cégnek ad igazat a bíróság, ezzel párhuzamosan viszont a számvevőszék is bepereli az önkormányzatot és megnyeri a pert, így patthelyzet alakul ki.
A sepsiszentgyörgyi elöljáró úgy véli, ha egy kivitelező cég árajánlata megnyeri a közbeszerzési eljárást, nem lenne köteles elszámolni azzal, hogy mennyiért veszi meg a szükséges hozzávalókat. Ugyancsak rosszul értelmezett az a rendelet, amely szerint a munkálatok tervezési költsége nem haladhatja meg a kivitelezés értékének 3 százalékát. Ezt a rendeletet az országban épült egyforma sportcsarnokok építésekor adta ki a fejlesztési minisztérium, de minden munkálat esetében alkalmazzák, holott például egy műemléképület felújítása esetén a tervezés költsége elérheti a kiadások 30 százalékát is.
A Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Édler András szerint a cégek egy része inkább karcsúsítja a tevékenységét és átszervez, s az állami vagy önkormányzati megrendelésekkel szemben a kisebb értékű, de kevésbé bonyodalmas magánmegrendeléseket részesíti előnyben. Rámutatott arra az ellentmondásos elvárásra, miszerint a kivitelezők be kell mutassák megrendelőiknek a bejövő számláikat, csakhogy több jogerős bírósági döntés is született már, amely a vállalkozóknak ad igazat. Mivel Romániában nem érvényes a precedensjog, a cégek nem hivatkozhatnak a korábbi bírósági döntésekre, hanem mindannyiuknak pereskedniük kell. A háromszéki kereskedelmi kamara elnöke úgy véli, az ellenőrző szervek mellett a megrendelők is sok esetben rugalmatlanok. Ahelyett, hogy a pontrendszer alapján a pénzügyi és műszaki megoldásokat vennék figyelembe a közbeszerzések során, inkább a legkisebb ajánlott árat részesítik előnyben.
A 10% , az a baJ !