Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Növelje lakása energiahatékonyságát!

Növelje lakása energiahatékonyságát! Gazdaság

A lakások energiahatékonyságának növelését célzó befektetéseket támogatja a Környezetvédelmi Minisztérium új programja, amely legtöbb 70.000 lejjel finanszírozza a magántulajdonban lévő ingatlanok hőszigetelését, nyílászáró-cseréjét, fűtés-hűtés rendszerének korszerűsítését, vagy a lakás árnyékolását.

Hirdetés
Hirdetés

Az Energetikailag Hatékony Ház (Casă Eficient Energetic) nevű új program az eddigi „zöld ház” programoknál részletesebb korszerűsítést tesz lehetővé, igaz, a pályázónak az eddigieknél több önrészt, a beruházás 40 százalékát kell állniuk. A Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján közzétették a pályázati útmutatót (https://afm.ro/casa_eficienta_energetic_ghid_finantare.php), ami szerint szeptember 15-től lehet online benyújtani az igényléseket, ám azt megelőzően rá kell készülni, különböző dokumentumokat kell beszerezni, így energetikai auditot kell végeztetni egy szakemberrel, ami alapján meg lehet tervezni, hogy milyen beruházással növelhető a lakás energetikai hatékonysága.

A kevés energetikailag független passzív háztól eltekintve jelenleg a romániai lakások nagy része nincs megfelelően hőszigetelve, a külső falak okozta energiaveszteség eléri a 30 százalékot, az ablakok vagy a tető okozta energiaveszteség pedig a 25 százalékot, hívta fel a figyelmet Costel Alexe környezetvédelmi miniszter. Hasonlóan vélekedik az általunk megszólaltatott Czine Zsolt építőmérnök, lakás energetikai hatékonyság szakértő, aki rámutatott: minden ingatlan energiavesztesége másként valósul meg, ezt rengeteg tényező befolyásolja, így nem lehet lakásonként ugyanolyan beruházással ugyanolyan energetikai hatékonyságot megvalósítani.

Az újabb építésű családi házak esetében a tulajdonosok már inkább ráfigyelnek az energetikai hatékonyságra, de általában minden ingatlanon van, amit fejleszteni annak érdekében, hogy energetikailag C osztályú besorolásból B-re vagy B-ről A-ra módosuljon az ingatlan. Ezt a célt szolgálja a Környezetvédelmi Alap (AFM) által a pályázat leadásakor kért energetikai audit is, amely egyrészt megállapítja az adott lakás energetikai osztályának besorolását, másrészt feltérképezi az ingatlan hiányosságait, és javaslatokat fogalmaz meg, hogy milyen beruházással lehet takarékosabbá tenni azt, mutatott rá Czine Zsolt. Az Energetikailag Hatékony Ház program célkitűzése, hogy az állam által finanszírozott beruházás révén legalább egy osztállyal javuljon a lakás energiahatékonysága.

A sepsiszentgyörgyi építőmérnök szerint eredmény elsősorban a homlokzatszigeteléssel, nyílászárók cseréjével, a fűtés-hűtés rendszerek korszerűsítésével érhető el. E tekintetben nem mindegy, hogy milyen anyagokkal szigetelnek, a drágább, de hatékonyabb kőzetgyapotot vagy olcsóbb polisztirént használják, az ablakok és ajtók cseréjénél is érdemes figyelni az anyagok minőségére. A program fűtés-hűtés rendszerek korszerűsítését is támogatja, ezáltal is elérhető energiatakarékoskodás, hiszen nem mindegy, mennyi fát tüzelnek el, mennyi erdőt kell azért kivágni, vagy mennyi szennyező anyag jut a légkörbe. 

Az Energia Hatékony Ház programra szeptember 15-étől fogadják az igényléseket a legtöbb 70.000 lejig terjedő, vissza nem térítendő támogatásra, ám számításba kell venni, hogy a megvalósult beruházás értékének 60 százalékát fedezi az állam, a különbséget önrészként kell hozzátenni, illetve a beruházás teljes összegét előre meg kell finanszírozni, az állam utólag téríti vissza a támogatás értékét. A programra online lehet jelentkezni, az igénylés elfogadásakor minden jelentkező kap egy egyedi azonosítószámot, és 60 nap áll a rendelkezésére, hogy benyújtsa a teljes dossziét. A beruházást 18 hónapon belül kell megvalósítani. A szükséges anyagokat, felszereléseket az országon belül bárhonnan beszerezhetik, és a munkálatot kizárólag erre szakosodott cégek végezhetik. Végül egy újabb energetikai auditot kell végezni, ami alapján a Környezetvédelmi Alaptól kérhető a támogatás összege.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás