Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rajtunk is múlik, mennyire érintenek

Rajtunk is múlik, mennyire érintenek Gazdaság

Az elszálló energiaárak, a járványhelyzet és a világpolitikai döntések hatásai mind nagy mértékben befolyásolják a hazai gazdaság idei alakulását, a vállalkozások működését és a háztartások pénzügyeit. Szakértők szerint mindezeket figyelembe véve, cselekvően kell kordában tartani a saját pénzügyeket, hogy ne romoljon az életszínvonalunk. 

Hirdetés
Hirdetés

Szabó Árpád közgazdász, a Partiumi Keresztény Egyetem oktatója szerint az idei évre az lehet a legrosszabb forgatókönyv, ha tovább drágul az energia és az üzemanyag ára, és emiatt megdrágul minden egyéb is, így többe kerül az élelmiszer és a lakásfenntartási költségek is. A legoptimistább forgatókönyv szerint idén sikerül visszaszorítani a koronavírus-járványt, megszűnnek a korlátozások és ezáltal megfelelően működnek a cégek, befizetik az adót, nő az állam bevétele és jobban fogunk élni. Számos tényezőtől függ, hogy végül a pesszimistától a derűlátóig, melyik forgatókönyv fog bekövetkezni, az előrejelzés nem egzakt tudomány, mondta a szakértő. 

Szabó Árpád szerint nagy a valószínűsége, hogy a koronavírus ebben az évben is velünk marad, és meghatározza az életünket. Emellett az energiaárak és az üzemanyagár emelkedése megjelenik a többi termék és szolgáltatás árában, ami jelentős mértékben rontja a lakosság életszínvonalát. Az állam ugyan nyugdíj- és gyermekpénz emeléssel próbálja kompenzálni a drágulásokat, ám kérdés, hogy ez mire elegendő.

A közgazdász példaként említette, hogy ha egy családban két gyermek van, akik januártól havonta 60 lejjel több gyerekpénzt kapnak, viszont a család gázszámlája havi száz lejjel több, akkor veszítettek és romlik az életszínvonaluk. Ugyanakkor minden támogatásnak lehet örülni, ám abban reménykedhetünk, hogy az állam növelni tudja az adóbevételeit, mert ha ez nem sikerül, a juttatások terhelik az állami költségvetést, növekszik a deficit, és ezt mindannyian megérezzük. Az idei évi kilátások nem csak a belföldi döntéseken múlnak, hanem világpolitikai fejleményeken is. Az orosz és ukrán helyzet alakulása is döntően befolyásolja a hazai gazdaság alakulását, és mindennapi életünket, véli a közgazdász.

Szabó Árpád szerint mindezeket figyelembe véve érdemes megfontolni, mennyire vagyunk saját kényelmünk rabjai, át tudjuk-e értelmezni életvitelünket, és mennyire függünk egyes szolgáltatásoktól. Például ha csak fél fokkal visszaállítják a hőszabályzót lakásukban, azzal egy fűtésszezonban több száz lejt lehet megtakarítani. A közgazdász rámutatott: azt tartjuk, hogy a vörösbort szobahőmérsékleten kell felszolgálni, de amikor ez a mondás született 18-19 Celsius fok volt a szobákban. Azóta elterjedt a 21-22 Celsius fok is, ám ha felvennénk egy pulóvert, és 20 fokra fűtenénk lakásainkat, kevésbé lennénk kitéve az energiaár-emelkedésnek, összegzett Szabó Árpád.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. január 12., 9:15
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Márki Zay politika!Vegyünk kisebb autót,takarékoskodjunk az energiával…..Most ha belegondolok a régi renszerbe is ez volt,adták-vették a villanyt,ki kellett lesni,hogy éppen mikor megy a mosógép,gyertyafénynél lehetett főzni akinek nem villanykályhája volt,a tv-ét csak este kapcsoltuk be..stb.Én amúgy egyetértek azzal,hogy kell takarékoskodni pl. olyan dolgokkal mint a papír,aminél napjainkban nagy a pazarlás,ezt újra lehet hasznosítani,vagy rongy,amit szintén fel lehet dolgozni,vas,amit be lehet olvasztani,üveg,műanyag…stb.Valóban az energiával is lehet spórolni ha leszigeteli az ember a lakását,csak takarékos égőt használ,nem felejti égve a villanyt ott abban a szobában ahol már nem tartózkodik és sorolhatnám.A mai világban amikor majdnem minden számítógépes kezelést igényel a villanyáram kiesés akár csak pár órára is hatalmas galibát,nem beszélve anyagi kárt okozna világszinten és most néhány orszában reklámokban készítik fel a lakósságot arra,hogy hogyan kell kezelni az áramszűnetet ,puloverben,kabátban ücsörögve a gyertyafénynél nagyon abszurdnak nevezném.

  • User
    Dátum: 2022. január 12., 10:35
    ÉRTÉKELÉS: 4

    S ha kabátban ülnének, akkor elég lenne 12-15fok is, így sokszor nem is kellene fűteni, na akkor milyen sokat spórolnánk! És mindenhová gyalog járnánk nem autóval vagy betartanánk a szabályokat és otthon maradnánk.

  • User
    Dátum: 2022. január 12., 12:45
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Magyaran : az atkosban porciora kaptuk a meleget, melegvizet, villanyaramot, benzint , elelmiszert es nem elelmiszert , most pedig onszantunkbol mondunk le a kenyelemrol , hogy fizetni tudjunk.A bokkeno csak az , hogy akik miatt erre kenyszerulunk , azok tovabbra is elnek mint hal a vizben.