Überelek…100 i
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tárcavezető rámutatott, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) adatai értelmében 28 ezer hektáron terem krumpli Romániában, és – a Kovászna megyei krumplitermesztők szerint – az itthon megtermelt mennyiség a belső fogyasztás legtöbb 40 százalékát fedezi, a fennmaradó 60 százalékot importálja az ország. „Mi gyakorlatilag elköltünk 64 millió eurót, hogy külföldön megvásároljuk azt a krumplit, amelyet itthon is megtermelhetnénk. Az egy főre jutó éves burgonyafogyasztás csaknem 100 kilogrammra tehető” – mondta.
A miniszter beszámolt a Kovászna megyei nagytermelőkkel való múlt heti találkozójáról is.
Mint mondta, tájékoztatták arról, hogy átalakult a piac. Korábban az emberek többsége ősszel egy tételben megvásárolta a télire szükséges krumplimennyiséget, és azt ők maguk tárolták, így a gazda egyszerre és viszonylag előnyös áron tudta értékesíteni az egész termését. Az utóbbi időben egy-két, legtöbb öt kilogrammot vesznek egyszerre a vásárlók, és így a raktározás terhét a termelőre ruházzák át. A gazda ebben az esetben vagy nagyon olcsón kénytelen ősszel megszabadulni a terméstől, vagy megpróbálja tárolni, ám ha nincs klimatizált raktára, a minősége hamar romlik, a krumpli ára zuhanni kezd, és emiatt mind többen hagynak fel a burgonyatermesztéssel.
A Romániai Farmerek Klubja egy stratégiát terjesztett a miniszter elé, ami arra irányul, hogy egy többéves projekt keretében a szaktárca finanszírozzon egy tárolókapacitás-kiépítő programot, illetve egy nagy genetikai értékű vetőburgonyafaj kitermelését (erre van lehetőség Kovászna megyében), amellyel elérhető a hektáronkénti 30 tonnás hozam.
A helyi szakemberek vélemény szerint a burgonyastratégia életbe ültetésével elérhető, hogy Romániában mintegy 60 ezer hektárra nőjön a burgonyával beültetett felület nagysága, és a teljes belföldi szükségletet megtermeljék.
A rendezvény szervezői által bemutatott adatok szerint a román burgonyapiac 1,4 milliárd eurót tesz ki, ez a zöldségtermelés 8,6%-a. A fagyasztott burgonya behozatala meghaladja a 86 ezer tonnát, tonnánként 721 dolláros áron.
A mezőgazdasági minisztérium az Agerpres kérésére közölte: 2020-ban Romániában több mint kétmillió tonna burgonyát termeltek, ez 21%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban (2,62 millió tonna).
A hektáronkénti hozam csaknem három tonnával csökkent: míg a 2019-ben átlagosan 15,44 tonna volt, tavaly csak 12,56 tonna burgonya termett hektáronként, ráadásul a krumplival beültetett terület is 4394 hektárral csökkent.
A burgonyatermesztésben hagyományokkal rendelkező megyék: Hargita, Kovászna, Brassó, Suceava és Szeben.
Az éves belföldi burgonyafogyasztást mintegy kétmillió tonnára becsülik, de ehhez hozzáadódik további 500 ezer tonna a vetőmag, a feldolgozás és a takarmány számára.
Adrian Oros miniszter csütörtökön részt vett a Live Connect burgonyanapon, amely 2021-ben az első virtuális esemény, amelyet a román burgonyatermelőknek szenteltek. A Romániai Farmerek Klubjának égisze alatt létrejött esemény a teljes terméklánc közös célkitűzéseit mutatta be, a gyártástól, a feldolgozáson át az értékesítésig.
(Agerpres)
Überelek…100 i
Na itt van baj a matekal
A helyesírással is.
Nem csak a „matekal”. 🙂
Megvan termelve. a kutyának nem kell, ha felvásárló központok lennének mindjárt a székely embernek lenne egy kicsi kedve a mezőgazdasághoz! Amig külföld látja elaz országot, addig itt termelhetünk a semmiért!!!
Érdekes….a napokban a Moldáv állampolgárok vitték a burgonyát 45 baniba, a román meg hollandiából hozza be! Miért?! Ott annyira olcsó?!
Közben megy a nagy öntömjénezés …
Románia valaha Európa éléskamrája VOLT.
Mindig csak mi VOLT!Na abból nem lehet megélni.Románia 3 országtól függ élelmiszerrel való ellátásában:Németország,Lengyelország,Spanyolország./Capital/Nem tudom azonban elképzelni,hogy a hollandok 5 eurócent /kg körüli burgonyát tudnak termeszteni,hogy a többi költséggel 9 €cent legyen/ 45bani
22 Jim
Mivel magyarázza, hogy a gazdák tárolói tele vannak, a burgonya ára kiteleltetve is 40 bani?!
Kézdin a miniszter mi jót csinált pár napja?! Úgy viselkedik mint 1 idió ta!😆