Tizenötmillió eurós fejlesztés folyamata indul be a Sepsi Ipari Parkban
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Míg 2018 októberében az IMF 3,4%-os gazdasági növekedést jelzett 2019-re Romániának, addig keddi jelentésében lerontotta az előrejelzést: 3,1%-ot prognosztizál 2019-re és 3%-ot 2020-ra.
Ami a fogyasztói árakat illeti, a pénzintézet az őszi 2,7%-os növekedésről 3,3%-ra növelte becslését az idei évre, 2020-ra pedig 3%-os évi növekedést prognosztizál.
Az államháztartási hiány várható szintjét is felfelé igazította az IMF. Míg tavaly ősszel arra számított, hogy a deficit lecsökken a GDP 3,4 százalékára, most 5,2%-ra becsüli azt. 2020-ra 4,8%-os deficitet vetít elő az intézmény Románia számára.
A hazai munkanélküliségi rátára vonatkozó becsléseit a pénzintézet megtartotta a korábban prognosztizált 4,8%-os szinten, jövőre pedig 4,9 százalékot vetít elő.
Veszít lendületéből a világgazdaság idei növekedése tavalyhoz képest a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden közzétett frissített prognózisa szerint. Az IMF a tavaly októberben publikált előrejelzésének felülvizsgált és módosított változatában 0,4 százalékponttal 3,3 százalékra csökkentette a 2019-es és 0,1 százalékponttal 3,6 százalékra a 2020-as globális GDP-növekedési előrejelzését. Az IMF számításai szerint tavaly a globális GDP 3,6 százalékkal nőtt.
Az IMF prognózisa szerint a fejlett gazdaságok a tavalyi 2,2 százalék után az idén 1,8 százalékkal, jövőre 1,7 százalékkal nőnek, ami 2019 esetében 0,3 százalékpontos csökkentést jelent a tavaly októberi prognózishoz képest. A jövő évi előrejelzést az IMF nem módosította.
Az euróövezet idei növekedési előrejelzését 0,6 százalékponttal 1,3 százalékra csökkentette az IMF, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal 1,5 százalékra rontotta. A tavalyi növekedés 1,8 százalék volt.
Az Európai Unió esetében a jelentés összeállítói az idén 1,6 százalékos, jövőre 1,7 százalékos gazdasági növekedést várnak a tavalyi 2,1 százalék után. Októberhez képest az idei várható bővülési ütemet 0,4 százalékponttal, a jövő évit 0,1 százalékponttal rontották.
A feltörekvő országok együttes GDP-növekedése a tavalyi 4,5 százalék után idén 4,4 százalék, jövőre 4,8 százalék lesz. Októberhez képest az IMF az idei várható növekedési ütemet 0,3 százalékponttal, a jövő évit 0,1 százalékponttal rontotta.
A világkereskedelmi forgalom tavalyi 3,8 százalékos növekedése idén lassul, 3,4 százalék lesz, ami 0,6 százalékpontos rontás az októberi előrejelzéshez képest. A forgalomnövekedés jövőre várhatóan 3,9 százalék lesz, 0,2 százalékponttal kisebb az októberi becslésben szereplőnél.
A világkereskedelmi forgalom a fejlett gazdaságok körében nagyobb ütemben lassul, mint a fejlődő térségekben. A fejlett régiókban az idén 1 százalékponttal, jövőre 0,3 százalékponttal lehet kisebb a növekedés, mint azt októberben jelezte az IMF, idén így a bővülés 3 százalék, jövőre 3,2 százalék lesz a tavalyi 3,3 százalék után. A fejlődő régiókban pedig az idén az októberben vártnál 0,2 százalékponttal kisebb, 4,6 százalék, jövőre ugyancsak 0,2 százalékponttal szerényebb, 5,3 százalék lesz a tavalyi 5,6 százalék bővülés után.
Az irányadó világpiaci olajár (a Brent, Dubai Fateh és WTI számtani átlaga) az IMF várakozásai szerint a 2018-as 68,33 dollárhoz képest az idén 13,4 százalékkal csökken, jövőre pedig további 0,2 százalékkal. Tavaly 29,4 százalékkal emelkedett az irányadó átlagár.
Az infláció a fejlett régiókban a tavalyi 2,0 százalék után az idén 1,6 százalék lesz, 0,3 százalékponttal kisebb az októberben jelzettnél, jövőre pedig 2,1 százalék lesz, ami 0,1 százalékponttal magasabb az októberben becsültnél. A fejlődő régiókban a tavalyi 4,8 százalék után az idén 4,9 százalékos inflációra számít az IMF, 0,3 százalékponttal kisebbre az októberben jelzettnél, jövőre pedig 4,7 százalékra, 0,1 százalékponttal magasabbra az októberben vártnál.
(MTI)