Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bérek Erdélyben
Erdélyben az átlagbérek tekintetében Kolozs megye áll az élen, Hargita országosan is utolsó. A szomszédos megye munkavállalói keresik a legkevesebbet az országban, átlagfizetésük nem éri el az 1500 lejt sem, derült ki az Országos Statisztikai Hivatal adataiból. Eszerint Hargita megyében 1483 lej a nettó átlagbér. Ezzel szemben Háromszéken átlagosan 1548 lejt kapnak kézbe a munkavállalók, míg Maros megyében 1847 lej a nettó átlagbér. Az országban a bukarestiek keresnek legjobban, átlagban 2857 lejt, ami szinte duplája a hargitai átlagbérnek. A Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Dumitru Sandu, a Bukaresti Egyetem szociológia professzora szerint a szegénységnek, a gazdasági elmaradottságnak két oka van: az elöregedett, nagyrészt a mezőgazdaságban dolgozó lakosság, illetve a földrajzi elszigeteltség.
Ki fizeti be a jövedelemadót?
Alapjaiban változtatná meg a romániai adórendszert a kormány. A Profit.ro gazdasági portál birtokába jutott pénzügyminisztériumi terv szerint egyik sarkalatos változás, hogy jövő évtől a munkáltató már nem tartaná vissza az alkalmazott fizetéséből a jövedelemadót. A vállalkozók így megszabadulnak egy sor bürokratikus tehertől és a munkavállaló is nagyobb összeget vihetne haza minden hónapban. A tervezett rendszer szerint az alkalmazottak megkapják bruttó jövedelmüket – amelyből csak a társadalombiztosítási járulékokat vonja le a munkaadójuk –, és ebből kell majd félretenniük az adózáshoz szükséges összegeket, amit évente két alkalommal kellene befizessenek az államkasszába. Szakemberek szerint ez a rendszer alapos pénzügyi fegyelmet igényel, hogy ne forduljon elő olyan eset, hogy az éves adófizetési határidőnél derül ki, hogy erre nincs elég pénze a családnak.
Szabad a telefonos barangolás
Minden akadály elhárult az elől, hogy az uniós állampolgárok június 15-től a belföldi feltételekkel megegyezően telefonálhassak, küldhessenek SMS-t és használhassák az adatkeretüket az Európai Unió területén. Az uniós kormányokat tömörítő tanács kedden elfogadta a roamingdíjak jövőbeli nagykereskedelmi árairól szóló határozatot. Emmanuel Mallia, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Málta versenyképességi minisztere szerint idén az európaiak azzal a tudattal mehetnek nyaralni, hogy a megszokott feltételek mellett kötetlenül tudnak majd telefonálni, SMS-ezni és internetezni. Kivételt ez alól a „visszaélésszerű”, évenként négy hónapnál hosszabb külföldi mobilhasználat képez. Ebben az esetben a szolgáltatók a nagykereskedelmi árakat alkalmazhatják a felhasználók pótdíjazása esetében.