Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kevés áramot fogyasztunk
Romániában nagy kihívás lenne gyakorlatba ültetni az Európai Bizottság ajánlását, hogy legalább 10 százalékkal csökkentsék az áramfelhasználást, hiszen az európai országok közül nálunk a legkisebb az egy főre eső fogyasztás, írja elemzésében a Ziarul Financiar. A Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint 2020-ban egy romániai lakos átlagosan 2,7 MWh villanyáramot használt. Európában az izlandiak fogyasztják a legtöbb áramot, fejenként átlag 51 MWh-ot. A unió két legnagyobb gazdasága, a német és francia áramfogyasztása 6,4, illetve 6,7 MWh/fő volt. A volt szocialista országok körében is magasabb az áramfogyasztás, mint Romániában, így Magyarország 4,4, Szlovákia és Bulgária 5, Csehország pedig 6,3 MWh-t használ fejenként. Szakértők szerint a hazai alacsony hazai fogyasztás annak a következménye, hogy a vidék fejlettségi szintje meg sem közelíti a városokét.
Reménykedhetnek a tanárok?
A mindenkori áltagbérhez kötné a kezdő tanárok fizetését a készülő tanügyi törvény, ami azt jelentené, hogy nem 2400 lej körül keresne egy pályakezdő pedagógus, hanem 4000 lejnél kezdődne a juttatása. Ettől a jelentős fizetésemeléstől várnák, hogy többen válasszák a tanári szakmát, és ne az menjen pedagógusnak, akinek nincs más lehetősége. A tanári pályának vonzónak kell lennie a felsőoktatás legjobb oklevelesei számára, de motiváló fizetésre is szükség van. „Egyetlen csúcsdiplomás sem fog 2500 lejes fizetést választani, ha 5-6-7-8 vagy 9 ezer lejes lehetőségei vannak” – érvelt a pályakezdők átlagbérhez rögzített fizetése mellett Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Mennyi az átlag megtakarítás?
Idén a hazai polgárok havonta átlag 351 lejt takarítanak meg, és ez 42 lejjel többet jelent mint tavaly – derül ki az Erste Group felméréséből. Eszerint a lakosság alig 33%-a tesz félre pénzt az öregkorára. Az idézett forrás szerint a megkérdezett romániai polgárok 64%-a állítja, hogy az infláció negatívan érintette, 38%-uk pedig úgy véli, hogy pénzügyi helyzete romlott az elmúlt évben. A megkérdezettek 47%-a az emelkedő árak miatt csökkentette kiadásait.