Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Biotermelők Háromszéken
A magasabb tejár érdekében egyre több gazda foglalkozik biotermeléssel, megyénkben jelenleg 146 biotermelőt tartanak nyilván. A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője szerint ezek közül 137 gazda legelőin és kaszálóin ökológiailag ellenőrzött körülmények között termel takarmányt állatai számára. Az így előállított nyers tejért a feldolgozók dupla árat, két lej fölötti összeget fizetnek az állattartóknak. Kovászna megyében 5 tejfeldolgozó indított be biotejtermék-előállító vonalat, mondta Könczei Csaba. Hozzátette, emellett Háromszéken két vállalkozás foglalkozik biotermékek importjával, illetve egy kereskedő bio termékek értékesítésével.
Időt nyertek
Háromszéki kezdeményezésre a törvénykezők egy évvel elhalasztották az egész településre érvényes legeltetési üzemtervek elkészítésének kötelezettségét. A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) 2018-ban még nem kéri a szubvenciót igénylő gazdáktól a legeltetési üzemterveket. Kovászna megye 45 közigazgatási egységéből 22 indította el az egész településre érvényes legeltetési üzemtervek elkészítését, de pénz és szakember hiány miatt még egyet sem sikerült véglegesíteni. Könczei Csaba emlékeztetett, eredetileg a Mezőgazdasági Minisztériumnak kellett volna finanszíroznia a munkálatokat, de az államnak nem volt erre pénze, ezért csak a talajtani elemzéseket fizeti, a többi költséget az önkormányzatokra hárította. Ez azért aggályos, mert magánszemélyek tulajdonában lévő területek üzemtervezését is magába foglalja, és a számvevőszék ezt megtámadhatja. Előrelépés, hogy az önkormányzatoknak lehetőségük lesz külsős szakcéget alkalmazni a legeltetési üzemtervek elkészítéséhez.
Vitatott döntés
Eltérő álláspontok fogalmazódnak meg szakmai körökben azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió a közelmúltban öt évvel meghosszabbította a glifozát nevű, hatalmas vitákat kiváltó növényvédőszer-hatóanyag felhasználási engedélyét. Egyes vélemények szerint szakmai helyett politikai döntés született, míg mások úgy vélik, az engedélyt a maximális 15 évvel kellett volna meghosszabbítani. A WHO rákkutatási ügynöksége korábban a potenciálisan rákkeltő hatóanyagok közé sorolta a glifozátot.