Tizenötmillió eurós fejlesztés folyamata indul be a Sepsi Ipari Parkban
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Kovászna Megyei Méhész Egyesület elnöke szerint az idei év nehéznek mutatkozik, alacsony a mézhozam, mert virágzáskor folyamatosan esett az eső.
A háromszéki méhészek képviselője szerint a méhésztársadalmat hátrányosan megkülönböztetik, mivel a gazdáknak jár a területalapú támogatás a földjeik után, az állattartók is kapnak szubvenciót az állatlétszám alapján, a méhészeknek viszont nem jár ilyen a méhcsaládok alapján. Legutóbb öt éve kaptak de minimis támogatást, hogy a kedvezőtlen időjárás miatt etetőanyagot vásárolhassanak, azt követően hiába kérték a kormány segítségét, sorolta. Hozzátette: a méhészek nagy problémája, hogy az elmúlt években 50 százalékkal csökkent a méz felvásárlási ára, mivel a keletről behozott, bizonytalan eredetű, gyakran hamisított termékek lenyomják a jó minőségű hazai árát.
A méhészeti ágazat lendületesen fejlődik Romániában, az ország az Európai Unióban első helyen áll a méztermés szempontjából, Spanyolország után a második helyen a méhcsaládok számát tekintve, összegzett nemrégiben a méhek világnapja alkalmával Petre Daea. A mezőgazdasági miniszter a háromszéki méhész álláspontjával szemben úgy értékelte, az Országos Méhészeti Program pályázatainak köszönhetően fejlődik az ágazat, mivel a méhészek kaptárakat, méhészeti eszközöket és jó minőségű alapanyagokat vásárolhattak, ami hozzájárul a versenyképességük növeléséhez a hazai és külföldi piacon egyaránt. Csakhogy az Országos Méhészeti Program pályázatai kiszámíthatatlanok, a méhészek számára korlátozott a hozzáférési lehetőség, mutatott rá Deák Mihály. Magyarázata szerint a méhészek által benyújtott kéréseket összesítik, és a programban rendelkezésre álló pénzalapot visszaosztják, így csak ezt követően derül ki, hogy egy méhész mekkora összeget kaphat.
Deák arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdák felelőtlen vegyszerezése miatt nagyon nagy a méhek pusztulásának aránya. Emiatt májusban, Bukarestbe vonultak a méhészek, és arra kérték a mezőgazdasági minisztérium képviselőit, hogy tiltsák be a méhekre veszélyes neonikotinoid alapú növényvédő szerek használatát. Petre Daea miniszter azt válaszolta, a méhészet és növénytermesztés kiegészítik egymást, ezért egyensúlyt kell találni a két fél érdekei között. A méhészek által megjelölt növényvédő szert azért nem tudják visszavonni, mert nincs rá helyettesítő termék, és így védelem nélkül maradna a repce-, kukorica- és napraforgótermés.
Románia évente átlag 22 ezer tonna mézet termel, 2015-ben 1,47 millió méhcsaládot jegyeztek. A Romániai Méhészek Szövetsége szerint 40 ezer méhész van az országban, Háromszéken mintegy 130 méhészet működik. A romániai mézfogyasztás az elmúlt években 15 százalékkal növekedett, elérte az évi 550 grammot lakosonként, ám ezzel Románia még mindig az utolsó helyen áll Európában.