A villanyvállalat sepsiszentgyörgyi székháza előtt naponta, hosszú sorokban várakoznak a fogyasztók, akik hónapok óta nem érkezett számlájuk miatt aggódnak, vagy értelmezhetetlen számlájukat szeretnék tisztázni. A lakosság már képtelen eligazodni az energiaár szabályozásáról szóló fejlemények és nyilatkozatok sűrűjében.
Az sem segít, hogy a „szerencsésebbeknek” a szolgáltatók ugyan rendszertelen időközönként, ám értelmezhetetlen számlákat küldenek, ennél is rosszabb, amikor hónapokig nem érkezik villanyszámla. Emellett a fogyasztók olyan egyedi esetekkel is szembesülnek, ami miatt nem jogosultak az ársapkára.
Egy sepsiszentgyörgyi férfi elmondta, közel egyórányi sorbaállás után sikerült kiderítenie, hogy azért nem kapott számlát a májusi villanyóra-cseréje után, mert a szolgáltatónak még nem sikerült véglegesítenie a dokumentációs folyamatot. Kérésére több hónap után sikerült szereznie egy számlát, miután az ügyfélszolgálatos távolról leolvasta a villanyóráját. Számos aggódó polgár áll sorba, hogy a leolvasott villanyórája állását bejelenthesse, és végre számlát kapjon a szolgáltatótól. Egy hölgy arra panaszkodott, hogy lakásukat a szülei udvarára építették, és a két háztartás egy villanyórán szerepel, ezért átlépik a havi 300 kilowattos fogyasztási küszöböt, ami miatt nem jogosultak ársapkára, ám ezt tetézi, hogy április óta nem kaptak villanyszámlát, és aggódnak, hogy mekkora összeget kell majd fizessenek.
A villanyszámla káosz általánossá vált az országban, ezért az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) büntette a szolgáltatókat. Nagy-Bege Zoltán a hatóság alelnöke szerint az ellenőrzések során azt tapasztalták, hogy az Electrica Furnizare szolgáltató azon fogyasztói esetében késik a számlázással, akik nem jogosultak ártámogatásra. A szakember szerint az ő esetükben az a szabály, hogy a szolgáltató az átlag beszerzési áron, havonta kell számlázzon, bár ez nem lenne bonyolult, a számlák mégsem érkeznek időre. Az energia-szabályzó hatóság azt állapította meg, hogy az Electrica Furnizare a számlák több mint 20 százalékát késve állította ki, amiért 120 ezer lejes büntetést kapott. A Hidroelectrica áprilistól szeptember végéig egyetlen számlát sem állított ki, igaz, hogy ez a szolgáltató nem számlázott egyszerre több hónapot, hanem egyszerre csak egy számlát állít ki.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott: a késlekedő számlákért a szolgáltatónál lehet panaszt tenni, és az köteles 15 munkanapon belül válaszolni, bár a tapasztalat szerint a nagyszámú panaszos miatt nemigen tudják tartani a határidőt. Miután megelégelték jelenlegi szolgáltatójuk packázását, sokan fontolgatják, hogy szolgáltatót váltanak, ám félnek ezt meglépni, amíg nem kapnak számlát, hogy kifizessék az elmúlt hónapokat. Nagy-Bege Zoltán szerint szolgáltatót váltani akkor is lehet, ha a jelenlegivel nincs rendezve minden számla. Ez esetben érdemes az átállás pillanatában lefotózni a villanyóra állását, hogy maradjon nyoma, és a régi szolgáltatóval utólag elszámolnak.
Mindeközben a kormány arról döntött, hogy 2025 márciusáig fenntartják az energiaárakra vonatkozó támogatási rendszert, sőt azok is a piaci árnál kevesebbet fizetnek majd, akiknek fogyasztása meghaladja a havi 300 kilowatt órát. Ők a jelenlegi 4 lejes piaci ár helyett várhatóan 1,30 lejben kapják majd a villamos energiát. Ennek életbe lépéséhez még szükség van a parlamenti jóváhagyásra, ahol még további módosítások is történhetnek. Mindaddig érvényben maradnak a 27-es és a 119-es kormányhatározatban megszabott támogatott kategóriák és ársapkák, miszerint akik 2021-ben átlag havi 100 kilowattóra alatt fogyasztottak 68 banit fizetnek, akik 300 kilowattóra alatt az első 255 kilowattóráért 80 banit, és azon felül a különbözetet a piaci áron fizetik. A földgáz esetében egyelőre nincs változás, de a szándék ugyanaz, hogy kitolják az ártámogatást 2025 márciusáig.
A fogyaszto kivan szolgáltatva.