Tizenötmillió eurós fejlesztés folyamata indul be a Sepsi Ipari Parkban
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az új közlekedésbiztonsági stratégiának az a legfőbb célja, hogy csökkenjen a halálos balesetek száma, ugyanis egymillió lakosra számítva Európa szinten Romániában halnak meg legtöbben közúti balesetben, egymillió lakosra számolva 93-an, miközben az európai átlag 44. A közlekedési minisztérium által közvitára bocsátott közlekedésbiztonsági stratégia azt is előírja, hogy a sebességmérők és kamerák mellett az országutakra felszerelnek ezer sebességkorlátozót, megépítenek száz gyalogos felül- vagy aluljáró, és a veszélyes szakaszokra ezer napenergiával működő figyelmeztető fényjelzőt szerelnek.
A téma kapcsán Dobra Csaba, a sepsiszentgyörgyi Doma Drive autósiskola ügyvezetője érdeklődésünkre kifejtette: a közlekedés biztonsága érdekében fontos lenne egyrészt a jelenleg érvényben lévő korlátozásokat szigorúan betartatni, másrészt mivel Romániának nincs megfelelően kiépített autópálya-hálózata, szükségmegoldásként a sebességkorlátozásokat a valósághoz kellene igazítani. A szakember úgy véli, ahol lehet haladni, ott nem kellene visszafogni a sebességet, és az európai útszámozás rendszerébe tartozó, E jelzésű főutak többsávos, fallal elválasztott szakaszain 120 kilométer/órára kellene felemelni a sebességhatárt.