Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Többe kerül a megélhetés!

Többe kerül a megélhetés! Gazdaság

A hazai lakosság leginkább azt érzékeli a koronavírus-járvány és az emiatt bekövetkezett gazdasági válság hatásaként, hogy megdrágultak az élelmiszerek, többe kerül a megélhetés – mutatott rá Szabó Árpád. A közgazdász-egyetemi tanár a járvány negatív és pozitív hatásait vette számba, és kifejtette: a járvány hatására egyes ágazatok felpörögtek, mások pedig „megtérdeltek”.

A szakember felidézte, hogy a tavaszi felvásárlási pánik hatására kiürültek az üzletek polcai, és a vásárlók rohamára áremeléssel válaszoltak a kereskedők, csakhogy hiába normalizálódott a helyzet, az árak nem estek vissza, továbbra is többe kerül a megélhetés, mint egy évvel korábban. Szintén a járvány negatív hatása, hogy „megtérdelt” a vendéglátóipar, a turizmus, az előadó-művészet, a rendezvényszervezés, ahogy a személyre szabott, fizikai kapcsolatot feltételező szolgáltatások is. A közgazdász rámutatott, átalakult az ingatlanpiac, a nagy irodaházak kiürültek, míg a vidéki házak iránt megnőtt a kereslet.

Hirdetés
Hirdetés

Ugyanakkor, mivel sokan távmunkában dolgoznak és az oktatás is online zajlik, felpörgött a számítástechnikai eszközök forgalma, sokan vásároltak számítógépeket, laptopokat, táblagépeket, kamerát, mikrofont és nyomtatót. Emellett növekedett az online üzletek forgalma, sokan megtanultak online vásárolni, és ehhez bankkártyát használni. Emellett fellendült az étel-házhozszállítás is. Nyilván a járvány gazdasági nyertesei a védőfelszereléseket, fertőtlenítő szereket gyártók és értékesítők. Szabó Árpád szerint az új parlament és kormány várhatóan változtat a gazdaság működésének szabályozásán, amelyek hosszú távon meghatározzák az ország gazdaságát, ám csak később derül ki, hogy ennek jó vagy rossz hatásai lesznek-e.

Idén nem lehet látványos gazdasági növekedésre, sem a költségvetés-hiány csökkentésére számítani, véli Králik Loránd. A Partiumi Keresztény Egyetem gazdaságtudományi tanszékének oktatója szerint az idei költségvetés leghamarabb két hét múlva körvonalazódik, akkor derül ki, milyen bevételekkel számol a kormány, esetleg milyen megszorításokra lesz szükség. Az egyetemi adjunktus úgy véli, a kormány rögtön a választások után valószínű nem mer bekeményíteni, ugyanakkor a járványhelyzet elhúzódása miatt az Európai Unió sem kéri számon a növekvő költségvetés-hiányt.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás