Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tavasztól megnövekedhetnek az élelmiszerek árai, ha a gyártóknak ki kell fizetniük az újra nem hasznosított csomagolóanyagok után kilogrammonként 2 lejes illetéket, véli a háromszéki élelmiszergyártók klaszterének vezetője. Más vélemény szerint nem ilyen drámai a helyzet, hiszen újrahasznosítással csökkenthető az illeték mértéke.
Az élelmiszergyártóknak tavaly óta kötelességük begyűjteni és újrahasznosítani csomagolóanyagaik legalább 60 százalékát, amennyiben nem teljesítik ezt a normát, kilogrammonként 2 lejes illetéket kell befizetniük a Környezetvédelmi Alapba. Az élelmiszeripari vállalkozások képviselői több ízben is bírálták az intézkedést, áremelést és elbocsátásokat helyeztek kilátásba.
Silviu Manole, a Kovászna megyei Agro Food élelmiszeripari klaszter elnöke, az előpataki borvizet palackozó Wega Invest cég ügyvezetője kifejtette, nagy kiadásokat ró az élelmiszeripari cégekre, hogy az elmúlt időszakban megemelkedtek az energiaárak, februártól megnőtt a minimálbér, és ehhez hozzáadódik az újra nem hasznosított csomagolóanyagok után kirótt illeték. Mindezt csak termékeik árának emelésével tudják kiegyensúlyozni, hangsúlyozta.
Silviu Manole saját vállalkozása példáját említve rámutatott: az előpataki borvízpalackozó kis cég, az alacsony hozamú forrás vizét hét alkalmazottal palackozzák, ennek ellenére tavalyra 20 ezer lejes illetéket fizettek be a Környezetvédelmi Alapba. Egy nagyobb palackozó cég, amely évente több millió pillepalackot használ, milliós összegű illetéket kénytelen befizetni. Manole szerint a gyártók nem akarnak kibújni a csomagolóanyagaik újrahasznosításának felelőssége alól, de egyrészt sokallják a kilogrammonkénti 2 lejes illetéket, aminek összegét nem tudni, mi alapján határozta meg a környezetvédelmi tárca, másrészt szorgalmazzák, hogy tegyék hatékonyabbá és átláthatóbbá a rendszert, hiszen a gyártók nem tudják ellenőrizni az újrahasznosítási folyamatot.
Mint ismert, az országban tavaly tört ki az botrány, amikor kiderült, hogy a csomagolóanyagok újrahasznosítását átvállaló szervezetek (Organizaţiile de Transfer de Responsabilitate – OTR) hazudtak az általuk begyűjtött és újrahasznosított anyagok mennyiségéről, emiatt több százmillió euró büntetést kellett befizetniük. Az újrahasznosítási adatokról hazudó szervezetek igazgatói lemondtak, és van olyan szervezet is, amely fizetésképtelenséget jelentett.
A rendszer viszont továbbra is működik, az újrahasznosítási kötelezettséget átvállaló szervezetek egymással versengenek, például a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is nemrég kapott ajánlatot tőlük, mondta Tóth Birtan Csaba. Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, aki korábban a Tega köztisztasági vállalatot vezette, úgy véli: az élelmiszergyártók eltúlozzák a problémát, hiszen ha egy cég szerződést köt a csomagolóanyag újrahasznosításának kötelezettségét átvállaló szervezetek valamelyikével, akkor nem kell befizetnie a kilogrammonkénti 2 lejes illetéket, hanem kilogrammonként 65 baniba kerül a csomagolóanyagai újrahasznosítása.