Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Minden pluszpénz segít a gazdaságon, ám nem érdemes csodákat várni egy új állami banktól, hiszen annak hatékonysága nagyban függ attól, hogy milyen tartalommal töltik fel, lesznek-e kompetens és motivált emberek, akik gyorsan meg tudjanak valósítani fejlesztési projekteket – hívják fel a figyelmet gazdasági elemzők. Az Állami Fejlesztési és Beruházási Bank létrehozását Adrian Câciu pénzügyminiszter jelentette be, és elmondta, Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta az Európai Bizottság fele, hogy megalapítja az új pénzintézetet, amelynek fő célja, lehetőséget biztosítani az államnak, hogy finanszírozni tudja a gazdaságot. Az új bank kizárólagos tulajdonosa a román állam lesz a pénzügyminisztériumon keresztül. Câciu szerint az állami bank tőkéje mintegy 3 milliárd lej lesz, és ezt a pénzt az állam különböző privatizációkból fogja előteremteni.
A szándék jó, de önmagában a pénz nem elég, hiszen Caragiale óta tudjuk, Románia szakértője annak, hogy új intézményeket és bizottságokat hoz létre, amit végül nem tölt fel tartalommal – állapította meg Nagy-Bálint Zsolt. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának oktatója szerint nem érdemes csodákat várni ettől az új pénzintézettől. Rámutatott: gyakran hangzik el, hogy egy-egy projekt stagnál, és az esetek többségében ennek nem a pénzhiány az oka, hanem az hátráltatja a megvalósítást, hogy sokan munkamorál nélkül töltenek be pozíciókat. Az új állami bank hatékonysága esetében is az a kérdés, hogy mennyire tud gyorsan, határidőre megvalósítani különböző projekteket.
A közgazdász szerint az állami tulajdonú bank előnye az lesz, hogy állami, önkormányzati és vállalkozások beruházási és fejlesztési projektjeihez valószínű alacsonyabb kamatlábbal nyújt majd hiteleket, és moratórium-periódusokat is tud garantálni. Ugyanakkor nem kell eltúlozni a jelentőségét, és nem kell tőle csodákat várni, hiszen a 3 milliárd lejes induló tőke nem túl nagy. Másrészt nem a pénz hiánya jelenti a problémát, hiszen egyrészt pénz van az Európai Uniótól és az ország költségvetésében is, másrészt a koronavírus-járvány után és az energiaválság közben még mindig csak 50 százalék körüli az ország eladósodottsága. Nagy-Bálint Zsolt felidézte, az állami fejlesztési bank létrehozását már 2015-ben beharangozták, most viszont nagy a valószínűsége, hogy tényleg megalakul, hiszen az Európai Unióval kötött egyezményben az ország kötelezettségvállalásai közé is bekerült, de az országos helyreállítási tervbe (PNRR) is belefoglalták, vagyis a román kormány kötelezettséget vállalt a fejlesztési bank létrehozására.
Hasonlóan vélekedik Miklós Zoltán, az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa is, aki szerint az uniós alapok egyik feltétele, hogy létrejöjjön egy állami kézben levő és fejlesztésekre, beruházásokra szakosodott bank. A korábban banki szakemberként dolgozó háromszéki parlamenti képviselő emlékeztet, hogy az államnak jelenleg is két bankja van: a CEC Bank egy általános pénzintézet, amely a társadalom minden szegmensének nyújt banki szolgáltatásokat, míg az EximBank leginkább a külkereskedelmi tevékenységeket finanszírozza. Az új állami banknak így megvan a szerepe és eszközei arra, hogy kiemelten pénzelje az állami és önkormányzati fejlesztési és beruházási projekteket, míg a kis- és középvállalkozások esetében az innovatív megoldásokat, a termelőkapacitások bővítését finanszírozza.
Fotó: economedia.ro