Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Új időszámítás kezdődött

Új időszámítás kezdődött Gazdaság

Tegnaptól virtuális térbe költöztette az ügyintézést az adóhatóság (ANAF), így a vállalkozóktól többé nem fogadnak el papíron semmit, és nem is adnak ki papíralapú dokumentumokat. Mint azt korábban jeleztük, március 1-től a cégek, a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek (PFA, ÎI) és a szabadfoglalkozásúak a www.anaf.ro oldalon működő Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) nevű platformon keresztül kommunikálhatnak az adóhatósággal.

A múlt heti összesítés szerint országos viszonylatban még 1,6 millió vállalkozás nem volt regisztrálva a Privát Virtuális Térbe. Kovászna megyében pedig a vállalkozók egynegyede még nem regisztrált az adóhatóság platformjára. Háromszéken valamivel több mint 18 ezer vállalkozás van bejegyezve, amelyek közül több mint 10 ezer cég és közel 8 ezer vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemély, ám az adóhatóság múlt heti adatai szerint 4450 cég és 5826 vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemély van bejelentkezve a Privát Virtuális Térbe, tehát még sokan kell regisztráljanak.

Hirdetés
Hirdetés

Máthis István, a Kovászna Megyei Pénzügyi Hivatal aligazgatója elmondta: a cégek ügyvitelében nem lesz fennakadás, ha a március 1-jei határidőig nem regisztrált a Privát Virtuális Térbe (SPV). Ez akkor válik számukra sürgetővé, amikor legközelebb valamilyen ügye lesz az adóhatósággal. Mostantól ugyanis kizárólag az SPV platformon keresztül tudnak benyújtani és igényelni adóügyi dokumentumokat, kéréseket, nyilatkozatokat és igazolásokat, amelyeket digitális formában állítanak ki, papírdokumentumot többé nem fogadnak el, és nem is adnak ki. Az online platform működtetése ugyanis az adóhatóság digitalizációs folyamatának része és előnye, hogy a vállalkozók gyorsabban és hatékonyabban bonyolíthatják le adóügyeiket.

Máthis István arra mutatott rá, hogy a Privát Virtuális Térbe való regisztrálás elektronikus aláírással rendelkező vállalkozóknak viszonylag egyszerű és gyors eljárás: két dokumentumot kell mellékelni, a kérést minisztériumi szinten ellenőrzik, ám perceken belül érkezik a jóváhagyás. A vállalkozók többsége már vagy rendelkezik elektronikus aláírással, vagy felhatalmazhatja az ezzel rendelkező könyvelőjét, hogy eljárjon a nevében, mondta a szakember. Tapasztalatok szerint, legtöbb esetben a cégek a könyvelőiket hatalmazták fel, hogy regisztrálják a céget az SPV-be. Ezzel párhuzamosan sok cégtulajdonos maga is regisztrált, mert erre is van lehetőség, így ha gyorsan szüksége van egy adó- vagy jövedelemigazolás, akkor nem kell a könyvelőjéhez forduljon, hanem letöltheti pillanatok alatt a Privát Virtuális Teréből.

Miközben a vállalkozóknak kötelező, a magánszemélyeknek opcionális, ám javasolt, hogy regisztráljanak az SPV platformra. Ott a magánszemélyek is követni tudják az éves jövedelem-kimutatásokat, látható mekkora adót kell befizetniük, kérhetnek adó- vagy jövedelemigazolást, és fel tudják ajánlani a jövedelemadójuk egy részét civil szervezeteknek, egyházaknak, de hírlevelet kapnak a törvénymódosításokról, adóbefizetési határidőkről, és adózási útmutatók is megjelennek ott.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás