A Sepsiszentgyörgyön bejegyzett vállalkozások tegnaptól két támogatási programban vehetnek részt a megyeszékhelyi önkormányzat finanszírozásával. Az egyik program révén azokat a sepsiszentgyörgyi cégeket segítik, melyek megszenvedték a koronavírus-járvány hatásait és bizonyíthatóan visszaesett a forgalmuk és a profitjuk. A másik programban a szépmezői ipari parkba betelepedő cégek kaphatnak támogatást beruházásaik finanszírozására.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat által finanszírozott gazdaságélénkítő programokat a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara bonyolítja le. Tegnap a www.iparkamara.ro oldalon jelent meg a pályázati felhívás és az útmutató. Eszerint a koronavírus-járvány által negatívan érintett, Sepsiszentgyörgyön bejegyzett vállalkozások legtöbb 50.000 eurónyi támogatást kaphatnak utólagos finanszírozással és 50 százalékos önrésszel. Ezzel a támogatással egyrészt a sepsiszentgyörgyi vendéglátó-ipari egységeket (HORECA) célozzák, amelyek a rendelkezésükre álló szobák száma vagy a vendéglők mérete alapján igényelhetnek pénzt. A más jellegű tevékenységet folytató, Sepsiszentgyörgyön bejegyzett és a járvány által negatívan érintett cégek pedig a tavaly év végén jegyzett alkalmazottak száma alapján kaphatnak támogatást. Erre a pályázatra október 16-ig lehet benyújtani a kéréseket a kereskedelmi kamarához.
A második támogatási program a szépmezői ipari parkba betelepült cégeket célozza, amelyek legtöbb 100 ezer euró támogatást hívhatnak le 75 százalékos önrésszel. Erre a finanszírozási lehetőségre idén december 18-ig lehet a kéréseket benyújtani a kereskedelmi kamara sepsiszentgyörgyi székhelyére.
Ezek mellett nyolcadik éve működik a program, hogy a helyi vállalkozók visszaigényelhetik ingatlanadójuk egy részét, viszont a máshol bejegyzett cégek teljes adót fizetnek. Az adóemeléssel hét év alatt plusz 5 millió euró folyt be a városkasszába, a helyi cégek visszaigényeltek ebből 1,5 millió eurót, tehát a város 3,5 millió eurót nyert.
A Sepsiszentgyörgyön ingatlanadót fizető cégek 72 százaléka nem helyi érdekeltségű. Ugyancsak évek óta működik az a de minimis program is, amely szerint az új beruházást megvalósító cégek a befektetés nagysága, az alkalmazottak száma és a tevékenység függvényében három évre kérhetnek adócsökkentést.
Vajon Kezdivasarhelyen miert nincs ilyen kezdemenyezes?