Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Barátságosabbak lesznek az adóhatósági és munkafelügyelőségi ellenőrzések. Amint arról lapunkban már röviden beszámoltunk, a prevenciós törvény tervezete szerint sem az ANAF, sem a munkaügyi felügyelőség ellenőrei nem büntethetnek automatikusan cégeket.
Első lépésként figyelmeztetniük kell a vállalkozásokat a rendellenességekre, útmutatót és határidőt kell adniuk a korrekcióra. Ha az újabb ellenőrzésig sem végezték el azokat, kiszabják a büntetést.
Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adótanácsadó felhívja a figyelmet, hogy sokan összetévesztik a büntetést az adóhatósági ellenőrzéskor megállapítható adókülönbséggel. Tehát amennyiben az ANAF ellenőrei adókülönbséget állapítanak meg, azt továbbra is be kell fizetni, viszont a prevenciós törvény révén csökkenhetnek a formai hibák miatt kivetett nagy összegű büntetések. A kormány legkésőbb február 23-án fogadja el a törvénytervezetet, amiről a parlament a tavaszi ülésszakban szavaz.
A vendéglősök megszabadulhatnak az átalányadótól
A kormány idén módosította az adótörvénykönyvet – mutatott rá Debreczeni – többek között azokat a cégeket minősíti mikrovállalkozásoknak, amelyek forgalma az előző pénzügyi évben nem haladta meg az 500.000 eurót. A legalább egy alkalmazottat foglalkoztató mikrovállalkozásoknak 1 százalékos, az alkalmazott nélküli mikrocégeknek 3 százalékos forgalmi adót kell fizetniük. Azok a cégek, amelyek forgalma tavaly 500.000 euró alatt volt, de nyereségadót fizettek, februártól válnak mikrovállalkozássá, és térnek át forgalmi adóra. Akinek ez nem felel meg (mert az előző években veszteségei voltak, amiket nem födött le, vagy alacsony a profitabilitása), meg kell emelje alaptőkéjét 45.000 lejre, és kérheti, hogy legyen profitadó-fizető.
Debreczeni szerint a módosítás fordulatot hozott a vendéglők és hotelek számára, hiszen ha éves forgalmuk 500.000 euró alatt volt, mikrovállalkozásként forgalmi adót kell fizetniük, nem pedig átalányadót. Ez főként a nagy területen fekvő, de alacsony forgalmat megvalósító vendéglátók számára kedvező, amelyek átalányadóként többszörösét fizették volna az 1 százalékos forgalmi adónak.
Ugyancsak a vendéglőket és hoteleket érintő változás, hogy eltörölték a fizetés utáni adót az ágazatban dolgozó, 12 hónapra alkalmazott idénymunkások esetében. Ugyanakkor nehezen értelmezhető a 12 hónapra alkalmazott szezonmunkás fogalma, de ezt várhatóan tisztázza a kormányhatározat módszertana.
További vállalkozóbarát intézkedés, hogy 5 százalékos marad az osztalékadó, és utána idén sem kell 5,5 százalékos egészségbiztosítást fizetni. A magánszemélyek 450 ezer lejes értékig adómentesen értékesíthetik épületeiket és területeiket, ezen felül 3 százalékos adót számolnak.
Eltörölték a hírhedt 088-as nyilatkozatot
Az országos adóhatóság (ANAF) január 13-án eltörölte a sokat bírált 088-as nyilatkozatot. A pénzügy ez alapján elemezte a cég hitelességét, és ha gyanúsnak találta a tulajdonos vagy ügyvezető tevékenységét, a vállalkozás nem kaphatott áfaszámot, vagy megvonták tőle azt. Debreczeni figyelmeztet: a pénzügy nem mondott le a gyanúsnak tartott cégek értékeléséről, viszont ehhez a saját vagy más intézmények adatbázisában meglévő információkat használja. Ugyanakkor elképzelhető, hogy lesznek esetek, amikor behívják a vállalkozót valamilyen adat pontosítására. <<