Hirmondo

A hármasság szimbóluma

A hármasság szimbóluma

Kikerült a város Csernáton felőli bejáratához az a totem, ami egy pályázati kiírás nyomán született. Az esztétikus térplasztika Bánffy Barbara elképzelése nyomán készült.

A kézdivásárhelyi városháza még a koronavírus-járványt megelőzően írt ki pályázatot egy olyan térplasztikára, ami a város egyik be- és kijáratához helyezve jelentőséggel, tartalommal bír. A kiírásra négy alkotó jelentkezett: Bánffy Barbara, a temesvári tervezői egyetem hallgatója, Kovács Kristóf, a budapesti Moholy-Nagy Egyetem tanulója, Turóczi Áron Mátyás építészhallgató és András Szilárd csíkszeredai építész nyújtott be pályamunkát. A négy munka mindegyike rendkívül sokszínű, eredeti ötletet takart, közülük a bírálóbizottság Bánffy Barbara munkáját találta a legjobbnak, így az ő terve alapján készül totem Kézdivásárhely bejárataihoz.

A nyertes pályázó elsősorban Kézdivásárhely címeréből ihletődött. „Elsőként a hármasság szimbólumát emelném ki, amelyet a régi címerben a három bástya, illetve a három búzakalász jelöl. A hármas szám egyrészt a bölcsességet, illetve a harmóniát szimbolizálja, másrészt az egészség és a gazdagság szimbóluma” – írta az egyetemista. Fontosnak tartotta továbbá kiemelni a címerből a három arany búzakalászt, amely az újjászületés megfelelője, a kenyér és egyben az élet, a termékenység szimbóluma is. „Ezt a hármasságot jelzi a három test, amit egymás mellé illesztettem, illetve ezek formája, ami a búzából kiindulva a zsák formájára hasonlít” – szerepelt a pályázatában.

Bartos Lóránt

Hozzászólások