Hamar bebiztosította a győzelmet a KSE
Szombaton, a labdarúgó III. Liga alapszakaszának 13. fordulójában a Kézdivásárhelyi SE hazai pályán győzte le az AFC Viitorul Onești csapatát.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ha nem lenne a járvány, illetve a megelőző intézkedések, akkor már zajlana a turisztikai élet Kovásznán. A jelen azonban az ellenkezőjét hozta: a turisztikai egységek, érthető okok miatt, zárva tartanak. Pedig például a Schneider panzióban jól kezdődött az év, mert a sípálya működése miatt állandóan voltak klienseik.
– Most úgy állunk, hogy ha jönne is valaki, akkor sem mernénk fogadni, ugyanis egészségügyben dolgozok, és tudom, hogy teljes mértékben komolyan kell venni a járványt – mondta Szabó Judit tulajdonos.
A Dobra-háznál több lefoglalás is történt a járvány megelőzően, azonban a vendégfogadás ott is elmaradt.
– Tavaly ilyenkor már javában zajlott a szezon: érkeztek az izraeli vendégek, jöttek a mofetta-kezelésre járók, a hétvégi turisták. Most mindnyájan azt várjuk, hogy lehessen újra fogadni a vendégeket, hiszen ez a kiesés komoly anyagi kárt jelent nekünk, mert a panzió működtetése jelentős kiadással és befektetéssel jár – fogalmazta meg aggályait Dobra János tulajdonos.
A járványhelyzet turizmusra és ezáltal a kovásznai gazdaságra gyakorolt negatív hatásáról Gyerő József polgármester is kifejtette véleményét.
– A kovásznai szálláshelyek és azokhoz tartozó éttermek, illetve a szívkórház megközelítőleg ezer alkalmazottnak biztosít közvetlenül álláslehetőséget. Ma ők képezik a kovásznai munkanélküliek zömét. Családjaik megélhetése, de az illető vállalkozások létjogosultsága, fenntarthatósága is teljes mértékben függ a turizmustól – mondta a polgármester.
Hozzátette, további ezernél is több kovásznai munkavállaló dolgozik a település többi éttermében, kávézójában, üzletében, a vendégeket és a vendéglátó egységeket is kiszolgáló, azokhoz sajátos módon kapcsolódó vállalkozásokban. Kisebb-nagyobb mértékben, de elkerülhetetlen módon őket is érinti a turizmusban bekövetkező bármely minőségi vagy mennyiségi változás. Hogy jobban megértsük a jelen helyzet súlyosságát, a polgármester tavalyi turisztikai statisztikai adatokat közölt.
2019-ben a turisztikai szálláshelyeken összesen 55.741 vendéget jegyeztek, míg a szívkórházba további 12.247 fürdővendég érkezett. A külföldi turisták száma 2.118. (az adatok nem tartalmazzák a tranzitturizmust, illetve a magánházaknál megszállt vendégek számát). A jegyzett szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 436.523, melyhez hozzászámolandó a szívkórházi 132.684 vendégéjszaka. A kovásznai szálláshelyeken eltöltött minden éjszaka után a vendég (kivéve a fogyatékkal élőket) 2 lejt fizet be idegenforgalmi illeték címen a város kasszájába. 2019-ben ez az összeg 1.076.134 lejt tett ki.
Tavaly terület-, épület- és járműadó, területbér, tűzoltósági és reklámilleték, működési engedély kibocsátásához szükséges illeték címén több mint 2.600.000 lejjel járultak közvetlenül hozzá Kovászna költségvetéséhez a turisztikai vállalkozások.
– Könnyen kiszámíthatjuk, hogy az évi költségvetésbe helyi adó és illeték címén 2019-ben befolyt 8.200.000 lej teljes összeghez a turizmus ágazata közvetlenül 3,7 millió lejjel járult hozzá, azaz a helyi adók és illetékek 45 százalékának megfelelő részaránnyal – részletezte a polgármester, megjegyezve, hogy a járvány miatt mindezen anyagi hozadék veszélybe kerülhet a 2020-as évben.