Hirmondo

A kúriák földje kitárulkozott

A kúriák földje kitárulkozott

Minden eddiginél sikeresebb kúria-ismertető programot szervezett Bikfalván a Háromszéki Kúriák és Kastélytulajdonosok Egyesülete, több mint 150-en voltak kíváncsiak a kultúrotthonban kezdődő és a falu nemesi udvarházaiban folytatódó sétára.

Szeptember harmadik hétvégéje Európa-szerte a kulturális örökség napjainak van szentelve, ekkor olyan épületek, intézmények nyílnak meg a látogatók előtt, amelyek máskor nincsenek megnyitva a nyilvánosságnak. Nem véletlenül volt szeptember 18-ra időzítve tehát a bikfalvi kúria-séta, Háromszék aznap érezte az európai kulturális élet pulzusát.

Mindennek a mozgatórugója Várallyay Réka művészettörténész és Péter Alpár képzőművész voltak, a házaspár ötlete és szervező munkája maximális támogatást élvezett a községközpont, illetve az uzoni önkormányzat részéről.

A kultúrotthonban előadásokat, filmvetítést magába foglaló program előtt Bordás Enikő polgármester köszöntötte a résztvevőket, majd a terepen folytatott kúrialátogató séta nyitányaként a hallgatóság Vörös T. Balázs dokumentumfilmjéből Kónya Ádám helytörténésztől tudhatta meg, miért kell erőfeszítéseket tenni a 200-250 éves kúriák megmentéséért. A cigány átok megfogant című, 2001-ben készült filmben Kónya Ádám a székely építészetet és a bikfalvi faluképet meghatározó épületek közül jó néhányat meglátogatott és sok, a pusztulás határán álló udvarházat képletesen elsiratott.

Szerencsére a falu öt kúriájához szervezett séta ezúttal örömre is okot adott, mert a régi, sokáig lakatlan, gaz benőtte épületek közül időközben többnek jó gazdája került, aki értőn felújította, belakta azt, másokat pedig az a család pártolt fel, amelyik megörökölte az idős szülőktől, nagyszülőktől az amúgy nem kis anyagi terhet is jelentő udvarházakat. A vastag falakkal, régi faablakokkal rendelkező kúriákat sem karbantartani, sem felújítani nem olcsó, és ahogy Várallyay Réka elmondta, lakni sem egyszerű bennük, különösen nagyobb gyermekes családdal. De a végkövetkeztetés mégis az, hogy megéri.

A népes látogatósereg igen kiváltságosnak érezhette magát, hiszen a bikfalvi kúriák többsége magántulajdonban van, nem működnek turisztikai látványosságként, vagyis nem látogathatók, többnyire csak kívülről szemlélhetők meg, és néha egyáltalán nem csodálatra méltók. Vannak olyanok is, melyeket nemtörődöm vagy hozzá nem értő módon, oda nem illő anyagokkal, stílusban újítottak fel. A meglátogatott kúriák azonban jó példákat jelentenek, ha nincsenek is felújítva, tömegük, állapotuk híven tükrözi az elmúlt több mint 200 évet.

A séta első célpontja éppen a Kóréh- vagy Dénes kúria volt, melyben a Várallyay-Péter házaspár lakik, s amelyen az aprólékos, türelmes, saját kezűleg végzett falkutatás nyomán felszínre került a XVII. századi tulajdonos felirata a homlokzaton, illetve a kúriák legtöbbjére jellemző, védő szimbólumokat is tartalmazó díszítő falfestés. Majd a Zátyi-kúria következett, amelybe éppen most csak azért nem lehetett bemenni, mert az panzióként működik és az elszállásoltak – egy osztálynyi magyarországi diák – éppen aludtak.

Talán 100 év alatt sem fordult meg egyszerre annyi vendég a Zsigmond-kúriában, mint szombaton, ahol nemcsak a kúria-látogatók vendégeskedtek, hanem a tulajdonos, Hollanda Noémi gyermekeinek osztálytársai is élvezték a nagy udvar, nagy gyümölcsös előnyeit. A vendéglátó elmondta, nagymamája boldog lenne, ha látná a nyüzsgést, mindig szerette a vendégeket. A hatalmas épített kapuval rendelkező kúriában igyekeznek megőrizni az eredeti berendezést, az impozáns építészei elemeket, hatalmas boltozatokat, az épület eredeti arculatát.

A séta állomásai között szereplő Simonyi-kúriába az éppen folyó építkezési-felújítási munkálatok miatt nem mehettek be az érdeklődők, de annál több, a szemnek kedves részletet találtak a Bogdán család által szépen felújított Komán-kúriában, sőt, ott kis vendéglátásban is részük volt. A Kerezsi család által megvásárolt Török-kúriát is meglátogathatták, s egyúttal az érdeklődők a Fehér János művészettörténész feltételezése szerint a XIV. században épült lakótoronyhoz hozzáépült református templomot is megtekinthették.

Hozzászólások