Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Iskolánk az egyedüli tanintézmény Kovászna megyében, amely 3 éve nem csak a Tanügyminisztériumhoz, hanem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz is tartozik, és eredményes együttműködést folytat. A mezőgazdasági szaktárcához való csatlakozás tanügyminisztériumi rendelet alapján történt, az országban 57 szaklíceum van ilyen helyzetben, azok, ahol a mezőgazdasági oktatás van túlsúlyban – részletezte.
Az együttműködés részeként 2020-ban egy Farmtrac traktort szereztek be, tavaly év végén pedig nagyobb összegből tudtak vásárolni felszerelést. A földműveléshez nélkülözhetetlen eszközökkel bővült a géppark: 8 tonnás utánfutó, 2 gabonavetőgép, vegyszerezőgép, műtrágyaszóró-gép. Még egy traktorra szerelhető frontális rakodó járulékos eszközre is futotta a pénzből.
Az ehhez szükséges anyagiakat az állami költségvetésből folyósítják a helyi büdzsébe a mezőgazdasági minisztériumon keresztül, a finanszírozási szerződést a polgármester és az intézményvezető írják alá. A beruházásokat és azok rendeltetését a mezőgazdasági tárcával kötött menedzsmentszerződés pontosítja. A 2021-es Tanügyi törvény értelmében a beszerzett gépek az iskola tulajdonában levő anyagi javakat gyarapítják.
A mezőgazdasági minisztériumnak ugyanakkor beleszólása lehet a beiskolázási tervbe, a fő cél, hogy a mezőgazdasági profilú osztályok évről évre ha nem is gyarapodnak, de megmaradjanak. Az Apor Péterben líceumi szinten az állategészségügyi osztályon (első 2 év általános mezőgazdasági képzés), szakiskola szinten pedig az agroturizmus és a mezőgépész osztályokon van a fő hangsúly.
– Iskolánknak az állam, a tanügyminisztérium adott adminisztrációs célból 20 ha földet, amelyet egyre inkább didaktikai rendeltetéssel fogunk használni. Várjuk a mezőgazdasági minisztérium által kidolgozott szabályzatot, amely pontosítja a földművelés, a didaktikai célú felhasználás módját. A földművelésből származó jövedelem befektetését a két szaktárca (tanügy és mezőgazdaság) közös rendelete írja elő – tudtuk meg az igazgatótól.
Az Apor Péter-iskola vezetőtanácsa két személlyel bővült a mezőgazdasági minisztériummal való partnerség következtében, a szakemberek a megyei agrárhivatalnál dolgoznak, az iskolát így 17 tagú vezetőtanács irányítja.
A finanszírozási program jövő évre is kiterjed, akkor 150.000 lejre szereznek majd be talajmegmunkáló gépeket, tervek szerint egy burgonyavetőgépet és egy arató-cséplőgépet.