Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy törvénymódosítással számottevően csökkentették a perindítási illetéket, hogy segítsék a tisztázatlan helyzetek rendezését.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Idén összesen hetvenmillió lejből gazdálkodik a céhes város tanácsa, a jelentősebb, fejezetekre lebontott számokat már múlt pénteken ismertettük, most a költségvetés részleteit tárjuk olvasóink elé. „A költségvetésünknek több mint felét beruházásokra fogjuk fordítani, működtetési költségekre 34,7, míg fejlesztésre 35,2 millió lejt szánunk. Bevételek tekintetében személyi jövedelemadóból 16,3 millió lej folyik be, ötmillió lej támogatást kaptunk a megyei tanácstól, az ingatlanadó 4,4 milliót tesz ki, az áfából visszaosztott összeg 6,8 millióra, a járművek utáni adó 1,7 millióra rúg, a helyi fejlesztési és európai uniós pályázatokból pedig 21,4 millió lej folyik be a költségvetésbe” – magyarázta Bokor Tibor polgármester.
Idén több jelentős kiadása lesz a városházának, így a Turóczi Mózes Általános Iskola villanyhálózatának a korszerűsítése 300 ezer lejbe kerül, a Csipkerózsika és a Benedek Elek óvodákban zajló épületgépészeti kiadások pedig 120, illetve 150 ezer lejt tesznek ki. A sebészetnél zajló munkálatokra 252 ezer lejt költenek, a felújítás megkezdése után kiderült ugyanis, hogy a villanyhálózatot muszáj korszerűsíteni. A sebészetnél egyébként minden két betegszobának külön mellékhelyisége lesz, ami nagyban fog javítani a páciensek komfortérzetén. Ezt a több mint hárommillió lejes pályázati pénzen kívül fizetik ki. A kórház kapcsán Bokor Tibor kifejtette: a röntgengép is régi, vélhetően cserére szorul, de arra megpróbálnak forrást keresni, mert nem kis tételről van szó.
A tervezett uszodával kapcsolatos kiadásokra 155 ezer lejt különítettek el, a zöldségpiac korszerűsítése 2,3 milliót emészt fel, a közvilágításé 186 ezer lejt, kiegészítve egy nagyobb, 900 ezer lejes pályázatot. A tervek szerint több városrészen modern, energiatakarékos lámpatesteket szerelnek fel.
A város a vidékfejlesztési alaptól kapott pénzből és saját hozzájárulásából 3 millió lejt költ a víz- és szennyvízhálózat korszerűsítésére, míg a Bem József utca korszerűsítése 5,1 millió lejt fog felemészteni. Az Achim András utcára kétmilliót költenek, a Csernátoni úton levő út és területrendezésre 100 ezer lejt fordítanak (ez a beruházási licit elindításához szükséges), a nyujtódi Jakabos Ödön-iskola energetikai korszerűsítése közel 1,2 millió lejt emészt fel, új óvoda építésére 1,3 millió lej van előrelátva a büdzsében, az Apor Péter-szakiskola felújítására idén 571 ezer lej áll rendelkezésre, a kórház és a járóbeteg-rendelő korszerűsítése és kibővítése 2,1 millióba kerül. Nagy tétel még a régi kaszárnya felújítása és a DAC-tónak szabadidő-központtá való átalakítása, a két munkálat összesen négymillió lejbe kerül. Inkubátorház kialakítására 260 ezer lejt fordítanak, orvosi felszerelést 992 ezer lej értékben vásárolnak, míg villanyhálózat korszerűsítésére további félmillió lej van elkülönítve idén. A felsorolt tételek részben önrészből, részben vidékfejlesztési és európai uniós pályázatokból tevődnek össze.
Bokor Tibor hangsúlyozta: a város tíz pályázatot nyert meg 11 beruházási ponttal, ezek prioritást élveznek, amikhez önrészre is szükség van. Éppen ezért arra kérte a tanácsot, hogy járuljanak hozzá egy hitelvonal megnyitásához, mert úgy néz ki, a sok sikeres pályázat miatt nem lesz elegendő pénz, a jelentős összeget kitevő külső támogatást viszont nem akarják veszni hagyni.
A tanácsosokat tájékoztatta: a városnak még mindig él egy hitelvonala, ezt az előző városvezetés nyitotta, hogy elő tudják teremteni a volt fás vállalat (IFET) területének megvásárlását. „Mindig a beruházások híve voltam, ez ebben a nehéz helyzetben még inkább szükséges, hogy élhetőbbé lehessen tenni a települést. Hogy az általunk elképzelt munkálatokat folytatni tudjuk, egy tízmillió lejes hitelvonalat kérünk. Viszont ebből csak annyi pénz hívnánk le, ami az adott beruházásnál célirányosan szükséges. A tanácson kívül a pénzügyminisztérium jóváhagyása is szükséges, és csak európai uniós pályázatok önrészére fizethetők ki ezek az összegek. Az uniós beruházásaink nekünk 2023 körül járnak le, az önrész megközelíti a 13 millió lejt, azért javasoltam tízmilliót, mert abból tudnánk fizetni a költségeket, a büdzsébe most lekötött összegeket pedig felszabadulásuk után át tudnánk csoportosítani más területre. Nem úgy tűnik, hogy gondot okozna a törlesztőrészlet, mivel nyolc éve fizetünk kb. 120 ezer lejt havonta, ez az összeg decemberig marad, jövőben visszaesik 40-50 ezer lejre, és 2023-ban le is jár. Így attól a pillanattól alkalmazhatjuk, hogy fizessük vissza az addig elköltött pénzeket. Számításaink szerint ez az összeg nem haladná meg a most fizetendő törlesztőrészletet” – magyarázta a polgármester.