Hirmondo

Barót jelképei

A miklósvári faluünnep alkalmával a Kálnoky-kastélyban Fehér János művészettörténész tartott előadást Barót és a ma hozzátartozó falvak jelképhasználatáról, annak tükrében is, hogy Barótnak még nincs hivatalosan elfogadott címere, épp ezért egy, a települést megillető jelkép elfogadása immár nagyon szükséges lenne.

Hirdetés
Hirdetés

Fehér azzal kezdte előadását, hogy a ma Baróthoz tartozó falvaknak a csatlakozást megelőzően önálló jelképeik voltak. Kutatásai alapján kiderült, Bodosnak a 19. század második felétől volt saját pecsétje. A bibarcfalvi református egyházközség pecsétje 1832-ből származik, Barót községben pedig 1885-ből maradt fenn az Ágoston család pecsétje, mindegyik különböző jelképekkel. 1914-ből egy baróti díszpolgári oklevélre is rábukkant kutatásai során, amelyen szintén vannak jelképek, s amelyeket az új címer tervezésekor figyelembe kellene venni, hiszen lényeges, hogy mit tartottak fontosnak bő száz évvel ezelőtt az elődök. Ugyanakkor nem lehet elmenni észrevétlenül a baróti iparosok és a baróti egyházközségek pecsétnyomóin megmaradt jelképek mellett sem – véleményezte.

Miklósvári pecsét 1884-ből
Végkövetkeztetésként azt mondta, nem lesz egyszerű feladat megtervezni Barót címerét, de elképzelhető lenne egy régi jelkép felelevenítése. A kérdés adott – összegzett. 

Hozzászólások