Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Cseh József polgármesterrel sorra vettük a megvalósításokat, kiderült, hogy jócskán van, amit a mérleg pozitív serpenyőjébe tenni, hiszen a munka több fronton zajlik, ugyanakkor tervekben sincs hiány. Gelencére tetemes összegű pályázati pénz érkezett az elmúlt időszakban, szinte minden községgazdálkodási terület érintve van.
Átalakuló kultúrotthon
Amint arról hírt adtunk, egy pályázatnak köszönhetően megkezdték, ottjártunkkor pedig már látványos haladást értek el a Bodor György Művelődési Otthonnál, ahol egyébként a községi könyvtár is található. Az épület kívül-belül megújul, kibővül – magyarázta a községvezető. „Egy-két év eltelte után – mikor már mindenről lemondtam – építőt kaptunk, és megkezdődhetett a kultúrotthon felújítása. A munkálatok pár hónapja zajlanak, jól haladnak. Az épület bővül, kiegészítjük két új szárnnyal. Kicseréljük a villanyhálózatot, a padlót, az ajtó- és ablakrendszert, fent az emeleti részen lesz konferenciaterem, megújul a színpad, amely mellett női és férfi mosdó lesz kialakítva. Felújítjuk a közönség által látogatható mosdót, ruhatárat hozunk létre, mivel ez már egy 21. századi elvárás. A beruházás értéke mintegy 800 ezer euró, jelentős összegről van szó” – részletezte az építkezéssel kapcsolatos főbb tudnivalókat Cseh József.
Nemcsak a kultúrotthonnál zajlott munkálat, hiszen nemrég révbe jutott a községháza kibővítése, fűtésrendszerének a korszerűsítése. Szép, kis főzőfülkével is ellátott, esketőteremmel gazdagodtak, a földszinti részen irodák kaptak helyet. „Talán a fűtésrendszernek örülök a legjobban, hiszen megújuló energiával fűtünk, a költségeket jelentősen sikerült lefaragni. Múlt év novemberében indítottuk be, a tapasztalat alapján csak ajánlani tudom mindenkinek. Mivel faőrleménnyel és korpával tudunk fűteni, így költségeink gyakorlatilag nincsenek, mindemellett a rendszer teljesen automatizált. Olyan szinten, hogy az önkormányzat egy alkalmazottjának a telefonjára érkezik minden paraméter, az esetleges hiba is, de erre nem volt példa. Az alkalmazottak felszabadultak a fűtés terhe alól, most nem fordul elő, hogy valaki túlfűt, vagy éppen nem tesz elég fát a tűzre. Pár év alatt a befektetés értéke a tűzifa árán megtérül” – magyarázta a Biovill-pályázatból származó új rendszer előnyeit a polgármester. A községháza korszerűsítésével, „zöldebbé” tételével itt nem állnak le: fotovoltaikus rendszert szerelnek, ez szolgáltatja majd a meleg vizet és az energiaszükségletét. „Ha ezt felszerelték, akkor a községháza teljesen autonómmá válik az energiahordozók terén” – fejtette ki a község vezetője, hozzátéve, hogy ezt a rendszert pályázat révén szerezték be.
Pályázat iskolára, rendelőre
A megyei tanácson keresztül pályáztak a Jancsó Benedek nevét viselő iskola és az orvosi rendelő újrafödésére. „Az iskola esetében egy eléggé nagy munkálatról van szó, hiszen a födém 1512 négyzetméteres területet takar. Az orvosi rendelő esetében a tavaly elvégeztünk egy teljes értékű felújítást, a tetőszerkezet kivételével. Kicseréltük a víz- és villanyhálózatot, a padlózatot, központi fűtéssel láttuk el. Úgy ítéltük meg, hogy a felhasználható cserépmennyiség, ami a kultúrotthon felújítása során szabadul fel, elegendő lesz az orvosi rendelőre. Nem régiek ezek a burkolóelemek, hiszen akkor cseréltük ki a művelődési otthon cserepeit, amikor polgármester lettem” –fogalmazott.
Korábban felmerült a központi óvoda bővítése, a költségvetésükben szerepel is ez a tétel, de a két, már futó, nagy projekt miatt egyelőre „pihentetik” a mintegy 600 ezer lejt kitevő munkálatot, hogy lássák, hová alakul az ország gazdasági helyzete.
Ravatalozó Haralynak
Régebb tervezik, de idén megkezdték a haralyi ravatalozóház építését is. A temetőkertben helyet kapó épület szépen formálódik, a polgármester reméli, hogy a nyár végéig sikerül is befejezni az építkezést. „Nem az a forma, mint a gelencei, más volt a tervezés. Hűtőkamrával is el lesz látva” – részletezte a polgármester.
Haraly esetében kissé vakvágányra került a vízhálózat kiépítése. „A vízhálózatot bevittük a Vidékfejlesztési Programba (PNDL). Lévén, hogy Háromszéken egy nagyobb projektben gondolkodik a megyevezetés, nagyobb bizalmat szavazok nekik, így hivatalosan kihátráltunk a PNDL-ből ,és társultunk az új programhoz. Megkezdődtek a felmérések, a tanulmányok készítése, ugyanebben a programban még fut Gelence szennyvízhálózatának a második szakasza is, ami 12 kilométeres bővítést jelent majd. Komoly programnak tartom ezt, bízom benne, hogy megvalósul” – magyarázta Cseh.
Több kilométernyi aszfaltút
Bürokratikus buktatók miatt szintén késéssel, de meg tudták tartani a közbeszerzést több községi út aszfaltozására. Nagy munkálatról van szó, ami tekintélyes falurészt érint. „A szerződés aláírva, átadjuk a terepet, így kezdődhet 3,8 kilométer községi út korszerűsítése” – újságolta örömmel Cseh József. Az elöljáró kifejtette: az 1,2 millió euróba kerülő aszfaltozási munkálatot olyan helyeken végzik el, ahol már a víz- és csatornarendszer ki van alakítva, így a nagyközségben több kilométernyi, eddig kövezett utat tudnak korszerűsíteni.
„Egy nagy körben gondolkodunk, a projekt az utak aszfaltozását látja elő, ahol lehetséges, ott járdák építését, illetve esővíz-elfolyók és kapubejáratok kialakítását. A felújítás tartalmazza az óvoda melletti utcát – ami becsatlakozik a megyei útba –, a templom mögött kezdődő, a Milik-boltig tartó, onnan a Bács utcába torkolló utcát, folytatódik a Bálintok utcájában, és egészen az Alszegig tart” – tudtuk meg a polgármestertől.