Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A céhes város patinás főterének 20-as Udvarteréből nyíló ingatlan valóságos kincseskamra: Beke Ernő gyűjteményének egy része van közszemlére helyezve, és ingyen látogatható. A Hobbi Cserebere Klub (HCSK) elnöke ezelőtt 11 évvel, 2010. augusztus 29-én nyitotta meg a házat, aminek emelete és picéje tematikusan rendszerezett tárgyakat vonultat fel, átlagember számára értéktelennek tűnhető apróságokat, amelyek azonban szakszerűen rendezve óriási értéket képviselnek.
A szökőkúttal átellenben lévő ingatlan tulajdonosai a múlt század első felében Kézdivásárhelyen élő, örmény származású, közismert kereskedők voltak: Dávid István rőfös (textil-méteráru) üzlet tulajdonos és Wertán István, aki masamód, azaz nőidivatáru-üzletet működtetett az épület földszinti részében. A Raiffeisen Bankot is magába foglaló épület több termében azokat a tárgyakat lehet megtekinteni, amiket a HCSK elnöke több évtizeden keresztül összegyűjtött. Részlegesen, hiszen a kollekció jóval nagyobb és összetettebb, mint ami a termekben tematizálva látható.
Az emeleti folyosón például a régi Kézdivásárhelyt ábrázoló képeslapok kinagyított reprói tekinthetők meg, és ez csak ízelítő Beke Ernő több ezer darabra rúgó képeslap-kollekciójából, amely a környékbeli településekre is kiterjed, és amiről a gyűjtemény tulajdonosa több képes albumot is összeállított. Ezen kívül 1848-as terem van berendezve, továbbá jelvények, plakettek, katonagombok, gyufák, ceruzahegyezők katonai emléktárgyak, mindenféle méretű és típusú szenes vasalók és rézmozsarak, kiskanál-kollekciók, lakatok és zárak arzenálját lehet megcsodálni.
A hangulatos, bolthajtásos pince talán egy még érdekesebb világ, hiszen Erdély legnagyobb Kindertojás-gyűjteménye mellett a parfümök világának szerelemeseit is rabul ejtheti a közszemlére kiállított több száz üvegcse. A ház tulajdonosa szerint jelenleg ötvenezer (!) tárgy van kiállítva, ami nem is olyan nagy szám, ha figyelembe vesszük, hogy csak kiskanálból néhány száz, a különböző jelvényekből néhány ezer található, de van kb. 1200 gyűszű is. Az 1848-as terem falain domborművekről Gábor Áron, Kossuth Lajos, Bem József és Petőfi Sándor tekint a látogatóra, az aradi 13-sorozat pedig ezek mellett szinte kötelező: a tábornokok képmását Vetró András szobrászművész mintázta meg.
A 2009-ben megnyitott pince a napokban ismét gazdagodott: a hatalmas üvegkollekció (kb. 1500 parfümös üveg mellett van 500 pálinkáspohár is) és a kilencezer (!) darabot felvonultató Kinder-tojásos figurák mellé „beköltözött” egy patikatörténeti kiállítás is, amit id. Constantinescu Herman ny. református lelkész adományozott a Gyűjtemények Házának néhai gyógyszerész felesége egykori patikusi tárgyaiból, kellékeiből. (Jó tudni, hogy Kézdivásárhelyen külön patikamúzeum is található, ennek anaygát néhai dr. Boga Olivér gyűjtötte össze, és a lemhényi gerontológiai központból került a céhes városba, az ún. Moda emeleti részére.) A ház tavaly nem csak ezzel, hanem 2000 darab Kindertojás-figurával is bővült, ami egy budapesti, elhunyt gyűjtő feleségétől érkezett. Beke Ernő szerint a megvásárolt kollekció feldolgozása két és fél hónapig tartott, beleértve a meglévő figurákkal való társítást.
A HCSK elnökének terve, hogy mintegy 4000 golyóstollat is közszemlére bocsát a házban. Emellett a sepsiszentgyörgyi Höncz Lászlónak köszönhetően több mint száz, jórészt működőképes zsebórát is kapott, kiegészítve 12 miniatűr császári koronával, fémpénzekkel. Beke Ernő elmondása szerint 2020-ban 347 látogatója volt a háznak, de 2016-ban 6900-an voltak kíváncsiak a nem mindennapi kollekcióra, az eddigi látogatók 38 országból érkeztek. A Gyűjtemények Házába belépti díj nincs, a fotózásért, filmezésért, tárlatvezetésért sem kell fizetni.