Hirmondo

Felmérik a „határokat”

Felmérik a „határokat”

A koronavírus miatti szigorításoknak, a kijárási tilalomnak megvolt a pozitív hozadéka is Rétyen, hiszen sikerült olyan korábban elindított, ám a hétköznapi sürgés-forgás miatt húzódó munkálatokat a helyére tenni, amelyek komoly előremozdulást jelentenek a község életében – tájékoztatott Dombora Lehel, Réty polgármestere.

Az elöljáró kifejtette, hogy a járvány és az ezzel járó szükségállapot miatt a településen elsőre ijedtség telepedett a lakókra, aztán, amikor stabilizálódott az állapot, kissé feloldott a pánikhangulat, és pozitívumot is hozott magával a számos szigorítás: adminisztratív szinten lendületet vett a munka. Mivel már nem a mindennapos, hanem a nagy munkálatokhoz viszonyítva apróbb, ám a panaszosok számára sürgős problémák kerültek napirendi többségbe, ezért több építőtelepet tudtak megnyitni az elmúlt hónapokban. Ilyen például a rétyi ravatalozóház, mely másfél hónapja épül, és tervek szerint még idén kész lesz. Eredetileg az egyház szerette volna kivitelezni, ám 2016-ban, különféle adminisztratív és technikai gondok miatt, ennek az építését át kellett vegye a hivatal.

– Nem szoktam egyes szám első személyben beszélni, ám ebben az esetben csak nekem van majdnem 3 év munkám abban, hogy az eredeti tervet a közberuházási procedúrához igazítsuk és a különböző jóváhagyásokat beszerezzük – magyarázta Dombora.

Hirdetés
Hirdetés

Folyamatos a mellékutcák felújítása

Két rétyi – a Porond és a Belső – mellékutca teljes felújításának is nekifogtak: itt a bodoki Trio Impex kivitelező nagy erőbedobással dolgozik.

– Ha nem szólt volna bele ez a két hét esőzés, akkor már kész lennénk. Polgármesterként én ilyen mobilitást, erőbevetést még nem láttam egyetlen kivitelező cég részéről sem. Jósolni nem szeretek, de rövid időn belül kész lesz ez a munkálat – magyarázta az elöljáró, hangsúlyozva, hogy folyamatosan (ahogy pénzügyi lehetőségeik megengedik, hiszen jelentős ideje hiányoznak, megszűntek az idevágó uniós pályázati kiírások) dolgoznak a mellékutcák felújításán.

Egy kilométer aszfalt 1 millió lej

 Az elöljáró szerint nagy jelentőséggel bír az a hír is, hogy a szacsvai 25-ös és a bitai 19-es községi bekötőutak, illetve az új bitai híd építésének is nekifoghatnak végre: a munkálat összértéke 11 millió lej (ebből 2 millió lej önrész). Először a 2018-as év elején vitték a fejlesztési minisztériumhoz az idevágó dokumentációkat, aztán egy évre rá finanszírozási szerződést is kötöttek, folyamatosan dolgoztak az előkészítésen, liciteket hirdettek, és végre, a múlt héten aláírták a szerződést a kivitelezővel, így még ebben a hónapban nekifognak a körülbelül 6 kilométer aszfalt leöntéséhez, és egy teljesen új híd felépítéséhez.

A községben folyamatosan dolgoznak a bekötőutak felújításán

– Reményeink szerint még az idén eljutunk Egerpatak végétől Szacsva bejáratáig, ez egy körülbelül 2 kilométernyi szakasz (az utóbbi településen még nem aszfaltozunk, hiszen itt még ivóvíz é szennyvízvezetékeket kell lerakni). A hídnak is neki lehet fogni, hiszen a régi megmarad, és amikor már felépült az új, akkor bontjuk az elavultat – részletezte Dombora.

A polgármester kifejtette, hogy az avatatlan szemeknek kevésnek tűnhet a 6 kilométer út, de fontos tudni, hogy egyetlen kilométer aszfalt teljes alapozással és belterületi munkálatokkal (sánc, járda) durván 1 millió (!) lejt kóstál.

Lebontják az iskolaépületet

Az esőzések miatt még nem sikerült nekifogni, ám napok kérdése, és belevágnak a Rétyen áthaladó főút melletti sáncok, járdák kialakításának, továbbá Szacsván is elbontják a régi iskolaépületet, amelyet már több mint 20 éve nem használnak. A rom omlásveszélyes, ezért sürgősségi eljárásban kérték a bontási engedélyt. Jelenleg arra várnak, hogy a tanügyi minisztérium is jóváhagyja a bontást: ehhez az épület használati kategóriájának módosítása is szükséges.

Az egykori szacsvai iskola épülete már közveszélyes, ezért sürgősen lebontanák

– Amellett, hogy veszélyes, a szacsvai egykori iskola épülete rondtja az összképet, hiszen a műemlék templom előtt, a falu központjában „díszeleg”. Csak bürokráciai akadályok vannak még előttünk. A lebontott épület helyén parkot, parkolót, játszóteret alakítunk ki – összegzett az elöljáró.

„Lesz, hogy ki kell a darab földből költözni!”

Még év elején derült ki, hogy Réty község is bekerült az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) által megpályázott programba, így hetek kérdése, és általános kataszteri felmérés kezdődik a községben.

– Ezt uniós pénzből finanszírozzák. Év elején tudtuk meg a jó hírt, és ismertük meg a kivitelező cég képviselőit. Egy bukaresti, nagy tapasztalattal rendelkező, a Geomatics Integrated nevű cégről van szó: kétéves munkálatról beszélünk, ennek keretében felmérik Réty község teljes adminisztratív területét (kül-, és belterületeket egyaránt). Ilyen méretű munkát utoljára 1986-ban végeztek nálunk. Ez egy nagyon hasznos munka, hiszen mindenki ingyenesen telekkönyvet kap kézbe a végén. Amúgy egy ilyen telekkönyv több ezer lejes költségre is rúghat, hiszen rengeteg a tisztázatlan beltelek. Nehéz 2 évnek nézünk elébe, hiszen lesznek itt meglepetések is – elemezte Dombora, ezúton is türelmet és megértést kérve a lakosságtól.

Öt-hat topográfuscsapat érkezik a településekre, a hivatal igazolványt, felhatalmazásokat állít ki számukra, továbbá egy hivatali alkalmazott is elkíséri a szakembereket, hogy ne legyenek nyelvi akadályok, fennakadások.

Vannak megoldatlan visszaszolgáltatási helyzetek is Rétyen, amelyeket a hamarosan induló általános kataszteri felmérés orvosolni fog

– A belterületek felmérésével kezdenek, hiszen ez jó alkalom lesz arra is, hogy a kültelek iratait, papírjait begyűjtsék. Mindenkinek elő kell legyen készítve a tulajdont igazoló aktája, birtoklevele, hagyatéki papírjai. Tervek szerint július elején rajtol a felmérés: erről a helybélieket folyamatosan tájékoztatjuk. Mivel a járványra való tekintettel falugyűlést eddig nem lehetett, és még mindig nem lehet összehívni, ezért interneten és szórólapok segítségével történik az informálás – avatott be a polgármester.

További jó hír, hogy a program, amit a munkálathoz használnak, lehetőséget ad arra, hogy a telekkönyv kézbevétele utáni két évben bérmentve hagyatékot bonyolítsanak le az érintettek, ami szintén több ezer lejes kiadás alól mentesíti a polgárokat.

– Tisztában vagyunk vele, hogy incidenseket, gondokat is szül majd a munkálat: hiszen most ki fog derülni, ha valaki illegálisan használ területeket, nem ott használja, ahol kellene. Biztosan lesznek olyan helyzetek, amikor ki kell abból a darab földből költözni – vetítette előre a várható fejleményeket Dombora Lehel.

Hozzászólások